Při požáru v říčanském obchodním centru vznikla škoda za téměř patnáct milionů

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionu

21.04.2019
Při požáru v říčanském obchodním centru vznikla škoda za téměř patnáct milionů

V sobotu 20. dubna 2019 krátce po půl šesté večer byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ohlášen požár v areálu bývalého lihovaru v Říčanech v okrese Praha-východ, kde je dnes rozsáhlý komplex budov s různými provozy, včetně stejnojmenného nákupního centra Lihovar.

ViewImage-(28).jpg

Už podle prvotního ohlášení bylo zřejmé, že půjde o požár většího rozsahu, což se potvrdilo hned po příjezdu prvních jednotek. Velitel zásahu proto rozhodl o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu. K události tak postupně vyjelo třináct profesionálních a dobrovolných jednotek, v rámci mezikrajské výpomoci také z HZS hlavního města Prahy.

ViewImage-(29).jpg

Požárem byla nejvíce zasažena střecha školky, na které byly solární kolektory, a plameny se dále rozšiřovaly na navazující objekty s ubytovnou, kancelářemi i vlastním obchodním centrem. Velitel zásahu rozdělil požářiště na dva bojové úseky – první byl zaměřen na hašení střechy školky a druhý na ochranu okolí, aby se požár dál nerozšiřoval na přilehlé budovy.

ViewImage-(30).jpg

Za pomoci výškové techniky se hasičům podařilo požár lokalizovat pár minut po devatenácté hodině. Následovalo vyhledávání skrytých ohnisek pomocí termokamery a jejich dohašování. K odvětrání zakouřených prostor byla nasazena přetlaková ventilace. Zároveň se hasiči snažili zachránit maximum předmětů a vybavení z požárem nejvíce zasažené mateřské školy. Při zásahu byl zraněn jeden z hasičů, který byl zasažen výbojem elektrického proudu ze solárních kolektorů. Hned na místě byl prohlédnut přítomnými zdravotníky a následně transportován do nemocnice v Říčanech na pozorování.

ViewImage-(31).jpg

Okolo dvacáté hodiny začal velitel zásahu redukovat zasahující jednotky a velká část jich byla poslána zpět na své základny. Do ranních hodin byla na místě ponechána říčanská dobrovolná jednotka, která zajistila dohlídku a kontrolu zasažených prostorů. Ráno bylo požářiště opět zkontrolováno a po půl deváté předáno majiteli.

ViewImage-(32).jpg

Škoda vzniklá požárem se podle majitele vyšplhala na 12 až 15 milionů korun. Vzhledem k výši škody si vyšetřovatel příčin vzniku požáru přizval na místo skupinu expertů Technického ústavu požární ochrany Praha a nyní získané poznatky společně vyhodnocují, přičemž pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek v řádu desítek milionů korun.

nprap. Petr Svoboda, oddělení IZS - Tiskový odbor :HZS Středočeského kraje
Foto:HZS Středočeského kraje