Rozsáhlý požár na třídicí lince

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

21.03.2024 | Radim/ Středočeský kraj
Rozsáhlý požár na třídicí lince
 

V úterý 19. března v 13.17 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje informaci o požáru haly na třídění odpadu v areálu skládky u obce Radim v okrese Kolín. Osoba, která požár nahlašovala, nebyla přímo na místě, ale pozorovala z dálky hustý černý dým. 

Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotky z centrální hasičské stanice Kolín a z hasičských stanic Poděbrady a Český Brod. Současně byl poplach vyhlášen jednotkám sboru dobrovolných hasičů obcí Plaňany a Pečky. Další oznamovatel, který byl přímo na místě události, uvedl, že hoří hala na drcení odpadu a žádné osoby by se neměly nacházet uvnitř. Operační důstojník tedy vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu a vyslal všechny jednotky z tohoto stupně. Ke skládce tak vyjely jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Cerhenice, Poříčany, Sadská a Tatce. Celkem k požáru mířilo jedenáct cisteren, automobilový žebřík a vozidlo velitele čety.

Po dojezdu jednotek podal velitel zásahu zprávu, že požárem je z větší části zasažena jednopodlažní hala o přibližných rozměrech 80x30 metrů, ve které byla umístěna linka na třídění plastového a papírového odpadu. Po informaci od operačního střediska o počtu jednotek mířících na místo si velitel vyžádal ještě další posilové jednotky (Ratenice a Kouřim). Velitel dále požádal o dron z centrální hasičské stanice Mělník a jednotku z Chemické laboratoře HZS Středočeského kraje v Kamenici, aby monitorovala koncentrace škodlivin v ovzduší. Zásah jednotky zahájily v dýchací technice čtyřmi vysokotlakými proudy a čtyřmi C proudy. Řídící důstojník územního odboru Kolín, který se dostavil na místo, si převzal velení a rozdělil místo zásahu na dva bojové úseky.

Protože jednotky zasahovaly v dýchací technice, povolal velitel na místo protiplynový kontejner, který zajistil výměnu tlakových lahví pro zasahující hasiče. K zajištění dostatečného objemu hasební vody bylo zřízeno v obci Pečky čerpací stanoviště, které obsluhovala dobrovolná jednotka z Plaňan. Kvůli větší potřebě pěnidla byl k události povolán i kontejner pro kombinované hašení. Majitel objektu poskytl manipulační techniku, která vyvážela z objektu hořlavý materiál, který byl na venkovní ploše dohašován. V 15.00 hodin oznámil velitel zásahu, že požár se už dále nešíří a je lokalizován.

V průběhu zásahu byla hasičská stanice Český Brod zálohována jednotkou sboru dobrovolných hasičů obce Kostelec nad Černými lesy a na kolínskou centrální stanici byli povolání příslušníci z mezisměnového volna.

Dvě minuty před 17. hodinou už probíhaly likvidační práce v objektu a dohašování vyvezených balíků s odpadem na volném prostranství a velitel mohl rozhodnout o postupném návratu zasahujících jednotek zpět na své základny, současně ohlásil operačnímu středisku likvidaci požáru.

Vyšetřovatel příčin požárů odhadl ve spolupráci s majitelem škodu na 40 milionů korun. Požárem byly poničeny tři čtvrtiny třídicí linky a část haly. Hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě 20 milionů korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

Dron z centrální hasičské stanice Mělník spolupracoval na monitorování a dokumentací místa události s dokumentační skupinou z generálního ředitelství HZS ČR, která se také k požáru dostavila.

Krátce po půl osmé večer byla provedena závěrečná kontrola termokamerou. Velitel kolínské jednotky předal místo zásahu zástupci obce a nařídil dvanáctihodinovou dohlídku. Všechny zbývající jednotky se poté vrátily na své základny.

por. Ing. Veronika Švorcová Mocová
HZS Středočeského kraje

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
mediální poradce – tiskový mluvčí

HZS Středočeského kraje