S požárem dvou hektarů lesa bojovalo přes padesát hasičů FOTOGALERIE

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

30.05.2018
S požárem dvou hektarů lesa bojovalo přes padesát hasičů FOTOGALERIE

Deset minut po čtrnácté hodině byl v úterý 29. května 2018 ohlášen na tísňovou linku HZS Středočeského kraje vycházející černý kouř z lesa v katastrálním území obce Zdeslavice na Kutnohorsku.

ViewImage-aspx-(1).jpg

Operační důstojník k místu výskytu kouře vyslal jednotky hasičů z prvního stupně. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že požár se nachází na ploše o rozloze cca 100 x 100 metrů ve špatně přístupném terénu. Hasiči nejprve vytvořili dopravní vedení a následně na likvidaci požáru nasadili 3 C proudy.

aaaaa-(1).jpg

Vzhledem k sílícímu větru se požár začal poměrně rychle rozšiřovat a velitel zásahu požádal o možnost vyslání vrtulníku s bambi vakem. V té době byl ale vrtulník nasazen na jiném místě a nebylo možné ho vyslat. Proto byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místo vyjely další sbory.
ddd-(1).jpg

Nakonec zasahovalo deset profesionálních a dobrovolných jednotek, což bylo přes padesát hasičů.
Lokalizace požáru zabrala hasičům takřka čtyři hodiny, přičemž zásah byl ve svažitém terénu a po celou dobu panovala vysoká teplota, která dosahovala kolem třiceti stupňů Celsia. Na místě byla ponechána místní jednotka, které byla nařízena dohlídka po dobu 48 hodin.

s-(1).jpg

Příčinou vzniku požáru byla lidská nedbalost, kdy došlo k opětovnému rozhoření ohniště, které někdo o víkendu rozdělal v lese. V těchto teplých a hlavně suchých měsících hasiči důrazně žádají, aby lidé v lesních porostech žádná ohniště nerozdělávali, neboť jim v případě dopadení a prokázání viny hrozí vysoké pokuty. Škoda vzniklá tímto požárem byla vyčíslena na 200 tis. korun, včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit les v hodnotě 3 milionů korun.

nprap. Petr Svoboda, oddělení IZS
Tiskový odbor :HZS Středočeského kraje