REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Silný vítr potrápil středočeské hasiče

Ve čtvrtek 27. ledna v 18 hodin vstoupila v platnost výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na silný vítr. Ta byla v pátek...

31.01.2022 | Středočeský kraj
REKLAMA
REKLAMA

Ve čtvrtek 27. ledna v 18 hodin vstoupila v platnost výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na silný vítr. Ta byla v pátek prodloužena na celý víkend s tím, že stupeň nebezpečí výskytu jevu byl zvýšen na vysoký na neděli 30. ledna. 
 


V prvních dnech středočeští hasiči zaznamenali mírný nárůst událostí. Od vyhlášení výstrahy do sobotní půlnoci vyjeli k 19 událostem, přičemž drtivá většina byly popadané stromy na pozemní komunikace, které místy znemožňovaly průjezd. Ostatní události, se kterými se hasiči potýkali, byly uvolněné plechy ze střešních konstrukcí, uvolněné parapety nebo volně poletující předměty.

V sobotu silný vítr ztěžoval práci hasičům hned u dvou požárů. Prvním byl požár hromady chlévské mrvy na Sedlčansku. Druhý a závažnější byl požár palet v Čejetičkách u hlavního nádraží v Mladé Boleslavi. Silný vítr podporoval rozvoj požáru a komplikoval tak snahy hasičů o rychlé uhašení. Postupně byla zasažena i hala, vedle které byly palety naskládány. Požár se podařilo dostat pod kontrolu v neděli v ranních hodinách a definitivně uhašen byl uhašen po poledni. Článek k zásahu naleznete zde.

Začátek nedělního dne nepřinesl výrazný nárůst událostí. To se postupně začalo měnit s příchodem světla a počty výjezdů postupně stoupaly. Nejvíce zásahů, ke kterým hasiči vyjížděli, byly popadané stromy na pozemní komunikace. V ranních hodinách došlo ve Středočeském kraji i ke dvěma srážkám vlaků s popadanými stromy. Při těchto nehodách nebyl nikdo zraněn a tratě byly rychle zprůjezdněny.

K tragické události vyjížděli hasiči z Kladna. Ti byli přivoláni na žádost zdravotnické záchranné služby k vyproštění dvou lidí zavalených padlou zdí. Přes veškerou snahu všech zasahujících utrpěla jedna osoba zranění natolik vážná, že jim na místě podlehla. Druhá byla transportována do nemocnice.

Během dopoledne se počty zásahů postupně zvyšovaly a mezi 10. a 15. hodinou jich bylo nejvíce.
 


Celkový počet události v neděli po okresech:

 


Dohromady za celou neděli jsme zasahovali u 411 událostí spojených se silným větrem. Z tohoto počtu bylo 340 výjezdů na popadané stromy a 71 ostatních technických pomocí, většinou se jednalo o utrhané plechy, parapety nebo další předměty.

Kuriózní zásah zažili kolínští hasiči, kteří byli přivolání na padající podlážky z lešení přímo v Kolíně. V rámci fyzické přípravy a za silného větru hasiči sundali všechny poletující podlážky a vyrovnali je do úhledných řad pod lešením.

Po páté hodině se vítr začal uklidňovat a počty výjezdů se postupně snižovaly. Od osmé hodiny večerní až do rána nebyl nahlášen žádný další výjezd spojený se silným větrem.

Celkově za dobu vyhlášení výstrahy, tedy od čtvrtka 18 hodin do nedělní půlnoci vyjeli středočeští hasiči k 430 událostem způsobených silným větrem. Z tohoto počtu bylo 357 popadaných stromů na pozemní komunikace a 73 ostatních technických pomocí.

ppor. Ing. Jan Sýkora, DiS.
HZS Středočeského kraje

Zdroj: por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
 

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
08.11.2025 Hromadná nehoda na silnici 219. Zasahovaly všechny složky IZS Na silnici 219 u Božího Daru se dopoledne srazila dvě osobní auta a nákladní vůz. Na místě zasahovaly všechny složky IZS a provoz byl částečně omezen. Zobrazit článek
Z regionu
08.11.2025 Převrácený popelářský vůz a tři zranění. Na místě zasahovaly všechny složky IZS V pátek kolem poledne zasahovaly všechny složky IZS u nehody popelářského vozu, který skončil převrácený na bok. Tři lidé utrpěli zranění, dva z nich skončili v péči záchranářů. Zobrazit článek
Z regionu
08.11.2025 Požár bytu v ranních hodinách: Evakuace lidí i zvířat a dva zranění Hasiči zasahovali v ulici Karlická u požáru bytu v plném rozsahu. Šest osob a dva psi byli evakuováni. Dva lidé skončili v péči zdravotnické záchranné služby. Zobrazit článek
Z regionu
08.11.2025 Požár kanceláře: Hasiči zasahovali v ranních hodinách Hasiči vyjížděli k požáru kancelářského vybavení v ulici Salvátorská. Oheň zlikvidovali vodním proudem, provedli odvětrání budovy a zkontrolovali objekt. Nikdo nebyl zraněn. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru