Silný vítr zaměstnal hasiče i ve Středočeském kraji

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

07.12.2020 | Středočeský kraj
Silný vítr zaměstnal hasiče i ve Středočeském kraji

Český hydrometeorologický ústav vydal na uplynulý víkend výstrahu na silný vítr, která se začala naplňovat už v pátek odpoledne, hasiči tak zaznamenali zvýšený počet výjezdů.

Mapa převažujících technických zásahů

Od pátečního poledne do pondělního rána vyjížděli středočeští hasiči k necelým pěti stům případů, z toho drtivá většina souvisela se silným větrem. U necelých 300 událostí rozřezávali stromy nebo větve popadané na pozemní komunikace, v desítkách případů byl vyhlášen poplach na odstranění nebezpečných stavů. To nejčastěji znamenalo utrhané plechy nebo jiné části střešních konstrukcí, které odlétávaly a mohly někoho zranit nebo způsobit další škody.

Ve třech případech vyjeli hasiči také k dopravní nehodě, při níž automobil narazil do stromu na vozovce. Jedna tato událost se stala na Kutnohorsku nedaleko obce Talmberk, druhá u Kolína a třetí poblíž Votic na Benešovsku. Při první z nich došlo i ke smrtelnému zranění jedné osoby.

V sobotu zaznamenalo Krajské operační a informační středisko zvýšený počet výjezdů, ale největší nárůst událostí byl v neděli po poledni. Největší počet oznámení přijali středočeští hasiči mezi jednou a třetí hodinou odpoledne. Jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů vyjížděly v té době k 82 událostem. Nejčastěji šlo o popadané stromy přes pozemní komunikace, které zcela bránily průjezdu vozidel, nebo stromy, které byly částečně vyvrácené a nakloněné nad silnice a znemožňovaly bezpečný průjezd.

Při jednom z mnoha zásahů v okrese Příbram byl na Sedlčansku zraněn příslušník HZS Středočeského kraje. Při odstraňování dvou stromů došlo vlivem větru k pádu dalšího. Strom dopadl na hasičské vozidlo a zranil hasiče. Ten byl následně letecky transportován do pražské Ústřední vojenské nemocnice, kde byl operován – nyní je mimo ohrožení života.

Nejvíce práce měli hasiči v jihovýchodní části kraje, konkrétně na Benešovsku, Kutnohorsku a Říčansku.

por. Ing. Tereza Fliegerová
HZS Středočeského kraje