Silvestr a první den nového roku 2023

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

02.01.2023 | Středočeský kraj
Silvestr a první den nového roku 2023

Každoročně ke konci roku hasíme neštěstí, která jsou způsobena nesprávným používáním zábavní pyrotechniky. Silvestrovská noc je pro nás doslova tou „nejžhavější“ nocí v roce.

2022.jpg

Z pohledu statistiky patří přechod do nového roku k jednomu z nejsledovanějších období, neboť hrozí zvýšení nebezpečí vzniku požárů z důvodu odpalování zábavní pyrotechniky. Středočeští hasiči řešili na Silvestra a Nový rok do šesté hodiny ranní rekordní počet událostí za posledních pět let, a to nejen co do počtu požárů (65), ale i událostí celkově (111).

Za celou sobotu 31. prosince zaznamenalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje 57 událostí, z toho 24 požárů.

Od brzkých ranních hodin hasiči vyjížděli především na technické zásahy. Nejvíce na odstraňování stromů, které vlivem silnějšího větru padaly na pozemní komunikace a tvořily překážku v silničním provozu. Dále vyjížděli ke spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou, které pomáhali s transportem pacientů, a také k otevírání bytů. V pozdějších odpoledních hodinách narůstal počet požárů odpadkových košů, krabic od zábavní pyrotechniky a travnatých porostů, což už souviselo s oslavami posledního dne v roce. Ani letošní Silvestr se neobešel bez vážných dopravních nehod.

Jedna z nich se stala asi hodinu po poledni na silnici druhé třídy č. 226 mezi Rakovníkem a Lišany poblíž odbočky k Ovčínu, kde se čelně srazila dvě osobní auta. Rakovničtí profesionální hasiči museli jednoho z řidičů, který byl zaklíněn a v bezvědomí, vyprostit pomocí hydraulického nářadí. Po nezbytném ošetření posádkami zdravotnické záchranné služby byl muž následně přeložen do vrtulníku a transportován do jedné z pražských nemocnic. Řidič druhého vozidla byl do nemocnice převezen sanitkou. Jednotka dále zajistila obě vozidla proti vzniku požáru a asistovala policii při vyšetřování. Po příjezdu odtahových služeb hasiči ještě pomohli s naložením vraků a uklidili vozovku. Provoz byl obnoven krátce po 15. hodině.

Deset minut před půlnocí vyjížděli profesionální hasiči z Kutné Hory s dobrovolnými hasiči obce Malín k požáru pyrotechniky v jedné z místností bytového domu v historickém jádru města. Lokalizace byla nahlášena už šest minut od příjezdu první jednotky na místo události.

2023.jpg

Prvním zásahem středočeských hasičů tohoto roku byla dopravní nehoda v obci Davle v okrese Praha-západ ohlášená pouhou minutu po půlnoci. Šlo o osobní vozidlo, které na průjezdu zatáčkami vyjelo ze silnice a zůstalo zapřené o rodinný dům. Nikdo nebyl zraněn, takže jednotka ze stanice Jílové zajistila vozidlo proti vzniku požáru a zastavila únik provozních kapalin.

Do šesté hodiny ranní přibylo do statistik HZS Středočeského kraje 54 událostí s převahou požárů, kterých bylo 41. Hlavní roli sehrály opět petardy, světlice a rachejtle.

Čtvrt hodiny po půlnoci byl na tísňovou linku ohlášen požár sklepa v ulici Na Výsluní v Neratovicích. Na místo byly vyslány dvě profesionální a dvě dobrovolné jednotky, které požár za deset minut lokalizovaly vysokotlakým proudem. Bleskovým zásahem se tak podařilo šíření plamenů zastavit. Ze zakouřeného domu bylo evakuováno dvacet nájemníků, kteří se po likvidaci požáru a odvětrání objektu přetlakovou ventilací vrátili ve čtvrt na dvě do svých domovů. Příčinou vzniku požáru byla podle hasičského vyšetřovatele nedbalost, škodu na majetku vyčíslil na 30 tisíc korun.

tabulka.jpg

por. Ing. Dagmar Zemanová