Tragická dopravní nehoda uzavřela brněnskou dálnici D1 u Strančic

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

18.05.2022 | D1/ Středočeský kraj
Tragická dopravní nehoda uzavřela brněnskou dálnici D1 u Strančic

V úterý 17. května krátce po desáté hodině přijali středočeští hasiči oznámení o dopravní nehodě nákladního automobilu a tří osobních automobilů na 14,5. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno poblíž obce Strančice.

Již prvotní hlášení naznačovalo, že půjde o vážnou dopravní nehodu s pravděpodobným požárem, a proto operační důstojník vyslal na místo události profesionální jednotku z Benešova a Říčan společně s dobrovolnou jednotkou Senohraby. Současně požádal o pomoc pražské hasiče, kteří k místu nehody vyjeli ze stanice Chodov.

Všechny jednotky se cestou k zásahu musely proplést utvořenými kolonami, přičemž na některých místech se řidičům nepodařilo zachovat záchranářskou uličku. Po příjezdu k nehodě hasiči upřesnili, že jde o dopravní nehodu kamionu, který prorazil středová svodidla a v protisměru se čelně střetl se třemi osobními automobily, v nichž zůstaly zaklíněny zraněné osoby. Celkově, i s řidičem kamionu, byly na místě tři zraněné osoby. Celý zásah byl hned od počátku komplikován masivním únikem pohonných látek z kamionu.

Prvořadou snahou hasičů byla záchrana všech zraněných, ale lékař hned po příjezdu u dvou osob konstatoval smrt. Proto se veškerá činnost hasičů zacílila na záchranu zbývajících osob. Ti byli za pomoci hydraulického vyprošťovacího zařízení z vozidel vyproštěni a předáni do péče zdravotnické záchranné služby. Na místě zasahoval i vrtulník, který jednoho ze zraněných letecky transportoval do nemocnice. Zbývající byli převezeni pozemní cestou sanitkami.

Nehoda zablokovala všechny jízdní pruhy směrem na Brno a náklad z kamionu zablokoval i jeden jízdní pruh směrem na Prahu. Odklízení následků po dopravní nehodě si vyžádalo několik hodin a dálnice směrem na Brno byla částečně zprůjezdněna krátce před druhou hodinou odpoledne.

K zachování akceschopnosti pro případ dalšího výjezdu držely dobrovolné jednotky Bystřice a Mnichovice pohotovost na svých zbrojnicích.

ppor. Ing. Jan Sýkora, DiS.
HZS Středočeského kraje

Zdroj: por. Ing. Tereza Sýkora Fliegerová