Tragický požár rodinného domu na Berounsku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

26.06.2023 | Zaječov/ Středočeský kraj
Tragický požár rodinného domu na Berounsku

V noci na sobotu 24. června v 0.33 hodin byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje ohlášen požár rodinného domu v Zaječově na Berounsku.

K požáru vyjeli hasiči ze stanic v Hořovicích a Berouně a také dobrovolné jednotky ze Zaječova a Komárova. V rámci mezikrajské spolupráce vyrazila na pomoc ještě dobrovolná jednotka obce Cheznovice z Plzeňského kraje.

Jednotky po příjezdu na místo hlásily požár dvoupodlažního domu v plném rozsahu. Mimo objekt byla jedna osoba, která byla předána do péče zdravotnické záchranné službě a následně byla transportována do nemocnice. Při průzkumu domu byla v horním patře nalezena další osoba, která byla bez známek života. Lékař zdravotnické záchranné služby potvrdil její úmrtí. V objektu byl později také nalezen uhynulý pes.

Požár vznikl v jedné obytné místnosti v přízemí, odkud se rozšířil nahoru nejen po schodišti, ale také  přes strop, který byl vyplněn hořlavým materiálem. Postupně tak byly zasaženy veškeré hořlavé stavební konstrukce objektu. Z tohoto důvodu velitel zásahu vyhlásil druhý poplachový stupeň a povolal na místo další posilové jednotky. Do Zaječova tak zamířili profesionální hasiči z příbramské stanice, dobrovolní ze Žebráku a jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Zbiroh z Plzeňského kraje. Hasiči v dýchací technice bojovali s ohněm jedním vysokotlakým a třemi D proudy, používali i hasicí hřeby. V další fázi zásahu přidali ještě jeden vysokotlak. Zásah byl veden vnitřkem budovy i z vnějšku za pomoci výškové techniky a nastavovacích žebříků.

Pár minut před půl šestou hodinou ranní velitel zásahu oznámil, že požár je lokalizovaný a bude probíhat dohašování skrytých ohnisek. Poté přistoupil k částečné redukci sil a prostředků. Po sedmé hodině ráno došlo k vystřídání zasahujících hasičů.

V devět hodin začalo došetřování příčin vzniku požáru ve spolupráci s kriminální policií. Na místo byl povolán i kynolog se psem na vyhledávání akcelerantů hoření. Pes tyto akceleranty na místě požáru nepotvrdil. Objasnění příčiny je tak předmětem dalšího vyšetřování. Územně příslušný vyšetřovatel HZS Středočeského kraje vyčíslil škodu na tři miliony korun, uchráněné hodnoty odhadl na jeden milion.

Po desáté hodině dopoledne na místě zůstala pouze zaječovská jednotka dobrovolných hasičů, které byla nařízena dohlídka do 18 hodin, kdy bude provedena kontrola a následně určen další postup.

V průběhu zásahu se na místo dostavil zástupce obce, který vzhledem k náročnosti hasebních prací přivezl pro zasahující hasiče ochranné nápoje. Zálohu za berounskou stanici zajistili dobrovolní hasiči z Králova Dvora, hořovickou stanici zálohovala dobrovolná jednotka Zdice.

nprap. Ing. Veronika Švorcová Mocová
HZS Středočeského kraje