Třetí stupeň poplachu při požáru skládky odpadu na Příbramsku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

31.05.2023 | Chrást/ Středočeský kraj
Třetí stupeň poplachu při požáru skládky odpadu na Příbramsku

V noci na středu 31. května devět minut před jednou hodinou přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení od Policie České republiky o požáru skládky v obci Chrást nedaleko Březnice na Příbramsku. 
 


Operační důstojník k události vyslal jednotky z prvního poplachového stupně. Protože se požár nacházel v těsné blízkosti železniční tratě, a mohl by tak ohrožovat bezpečnost, byl provoz zastaven.

Po příjezdu první jednotky na místo mimořádné události bylo zjištěno, že jde o požár skládky odpadu v plném rozsahu. Postupně byl vyhlášen až třetí stupeň poplachu (1.34 hodin). Z důvodu dálkové dopravy vody byly povolávány především dobrovolné jednotky, hlavně s velkokapacitními cisternami. U nákupního centra v Březnici a u požární nádrže v obci Chrást byla zřízena čerpací stanoviště. Na místo byl povolán i protiplynový automobil s dýchací technikou a náhradními tlakovými lahvemi se vzduchem. Za pomoci těžké techniky, kterou na místo povolal majitel, probíhalo rozhrabávání skládky a hašení pomocí osmi C proudů. Ohrožení přilehlé železniční tratě se nepotvrdilo, tak byl provoz obnoven.

K události byl povolán také velitelsko-spojový vůz, který byl začleněn do štábu velitele zásahu, a požářiště bylo rozděleno na tři úseky. V 5.44 hodin se podařilo dostat požár pod kontrolu a byla vyhlášena lokalizace. Zároveň s ní byl stupeň požárního poplachu snížen na druhý, po čtyřiceti minutách pak na základní úroveň. Krátce po sedmé hodině byla ukončena činnost obou čerpacích stanovišť a v 7.19 hodin ohlásil velitel zásahu operačnímu středisku likvidaci požáru. 

Po dobu zásahu byla centrální hasičská stanice Příbram zálohována dobrovolnou jednotkou Příbram Březové Hory. Škoda na místě nevznikla žádná, událost se obešla bez zranění. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

Zasahující jednotky:
HZS Středočeského kraje
Příbram

JSDH Středočeského kraje
Bohostice, Bohutín, Březnice, Hvožďany, Chrást, Kozárovice, Pečice, Příbram Březové Hory, Rožmitál pod Třemšínem, Trhové Dušníky, Zalužany


kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje