Záchrana zraněného rogalisty ze stromu u Černošic

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

22.04.2023 | Černošice/ Středočeský kraj
Záchrana zraněného rogalisty ze stromu u Černošic

Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje přijalo v sobotu 22. dubna šest minut před čtrnáctou hodinou tísňovou informaci od Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje o pádu rogalisty, který byl zraněný a zůstal viset na stromě v lokalitě Staňkovka u Černošic v okrese Praha-západ.

Operační důstojník k jeho záchraně vyslal profesionální hasiče z Řevnic a v rámci mezikrajské spolupráce také hasiče z pražských stanic Smíchov a Radotín. K události vyjela i místní dobrovolná jednotka Černošice-Mokropsy a vzlétl vrtulník Letecké služby PČR s posádkou pražských leteckých záchranářů.

Dobrovolná jednotka Černošice-Mokropsy na základě místní znalosti terénu věděla, že musí jet přes území hlavního města, kde se ale shodou okolností ocitla jako první u požáru plechové boudy v plném rozsahu, u kterého zůstala a započala hasební zásah. Ostatní jednotky pokračovaly k záchraně rogalisty.

Průzkumem na místě bylo zjištěno, že zraněná osoba se i s rogalem nachází zaklíněna na stromě ve výšce zhruba šesti metrů. Za pomoci palubního jeřábu vrtulníku a leteckých záchranářů byl rogalista vyproštěn ze stromu a následně předán Letecké záchranné službě. Po nezbytném ošetření byl pacient transportován do nemocnice v Motole.

Následně bylo vyproštěno i rogalo, které bylo po sundání na zem předáno kolegovi zraněného. Velitel zásahu předal informace o události na Záchranné koordinační středisko Praha a Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje