Zimní počasí ve Středočeském kraji plně zaměstnalo hasiče

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionu

Zimní počasí ve Středočeském kraji plně zaměstnalo hasiče

Zimní ráz počasí v posledních dnech nepochybně přinesl radost dětem. Současně způsobil komplikace především v dopravě. Středočeští hasiči celkově zaznamenali dvojnásobný nárůst řešených událostí, u dopravních nehod je to téměř čtyřikrát více, než je dlouhodobý průměr. Od půlnoci 9. ledna do dnešního (10. ledna) poledne jsme zasahovali u 117 mimořádných událostí.

stazeny-soubor.jpg

Z toho 99 souviselo s aktuálním počasím. V 49 případech se jednalo o dopravní nehody, u 41 událostí jsme likvidovali popadané nebo nebezpečně nakloněné stromy, u dalších zásahů jsme pomocí speciálních vozidel vyprošťovali zapadlé sypače, autobusy a další vozidla. Nejvíce výjezdů měli hasiči na okresech Kutná Hora a Benešov. Nejvíce práce mělo operační středisko ve čtvrtek mezi sedmou a osmou hodinou, kdy přijalo a řešilo 11 nových událostí.

U dopravních nehod bylo zraněno 13 osob, 4 osoby jsme zachránili pomocí vyprošťovacího zařízení. Například mezi obcemi Oráčov a Jesenice na Rakovnicku profesionální hasiči ze stanice Rakovník a dobrovolní hasiči z obce Jesenice vyprostili ve středu po 8. hodině ze dvou osobních vozidel dvě zraněné osoby. Profesionální hasiči ze Stanice Stará Boleslav a Říčany a dobrovolní hasiči z Úval zasahovali ve středu po 7. hodině u dopravní nehody dvou osobních automobilů a autobusu u obce Jirny. Z deseti cestujících v autobusu nebyl nikdo zraněn, jednoho cestujícího z osobního vozidla ošetřila záchranná služba.
stazeny-soubor-(4).jpg
Nebezpečně spadlou borovici do pravého jízdního pruhu na 61. kilometru dálnice D1 jsme za pomoci motorové pily odklidili profesionální hasiči ze Zruče nad Sázavou ve čtvrtek dopoledne. Nakloněné a popadané stromy v několika případech odstraňovali také „drážní“ hasiči na Kutnohorsku.
stazeny-soubor-(5).jpg
Sypač z příkopu vyprostili Berounští hasiči u obce Nučice ve čtvrtek před polednem. Autobus s cestujícími, který na kluzké vozovce sjížděl do příkopu, vytáhli do kopce profesionální hasiči ze stanice Zruč nad Sázavou ve středu po 17. hodině.
 stazeny-soubor-(2).jpg
Výstražná informace ČHMÚ na náledí platí do pátku 11. ledna 09:00 hodin. V tento okamžik HZS Středočeského kraje nepřijímá žádná mimořádná opatření a hasiči na stanicích i příslušníci na operačním středisku slouží ve standardních početních stavech.
 stazeny-soubor-(1).jpg

Kpt.Jaroslav Gabriel, tiskový mluvčí - HZS Středočeského kraje