Drama na letišti: Vrtulník spadl, hrozila exploze

HZS Ústecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

29.04.2025 | Roudnice nad Labem/ Ústecký kraj
Drama na letišti: Vrtulník spadl, hrozila exploze
 

Zkáza na letištní ploše: Vrtulník se zřítil v Roudnici nad Labem, hasiči bojovali s únikem paliva

Roudnice nad Labem, 29. dubna 2025 – Vzduchem se ještě ozýval vzdálený hukot rotorů, když náhlý náraz otřásl klidnou letištní plochou. Během několika vteřin se situace změnila z rutinního odpoledne v boj s časem, ohněm a smrtící kapalinou. Vrtulník, který právě přistával na letišti v Roudnici nad Labem, se krátce po kontaktu se zemí převrátil a začal z jeho nádrží unikat letecký benzín.

Sekundy do katastrofy

Bylo 12:28 hodin, když se tísňová linka rozdrnčela hlášením: havárie vrtulníku, možnost výbuchu, možné oběti. K nehodě okamžitě vyrazily tři jednotky hasičského záchranného sboru – profesionálové z Roudnice nad Labem a Štětí a dobrovolní hasiči z místní obce. Pro většinu z nich to byl den jako každý jiný. Rutinní směna, kontrola vybavení, údržba techniky. Jenže klid skončil v momentě, kdy dispečer vyštěkl přes vysílačku klíčová slova: “Pád vrtulníku – únik paliva – možné osoby uvnitř.“

Vteřiny rozhodují

Při příjezdu jednotek se na ploše již vznášel ostrý pach paliva. Vrtulník ležel na boku, trup zohýbaný, sklo rozbité, rotory zkroucené jako plechovka. Hasiči neváhali – každý věděl, že jakákoli jiskra může znamenat explozi. První krok: protipožární opatření. Okolí stroje bylo rychle zajištěno, hasicí přístroje v pohotovosti, proud vody připravený chránit životy i majetek.

Jako první byl nasazen speciální pěnový systém, který zabránil vznícení rozlitého paliva. V několika minutách se podařilo zachytit a přečerpat přibližně 100 litrů leteckého benzínu – extrémně hořlavé látky, jejíž exploze by měla devastující účinky na celé letištní okolí.

Záchrana uprostřed chaosu

Uvnitř stroje byli dva lidé. Oba při vědomí, ale zjevně otřesení. Záchranáři zasahovali v těžkých podmínkách – kabina byla zčásti deformovaná, přístup komplikovaný. S využitím hydraulického nářadí a záchranné techniky byli oba cestující vyproštěni, stabilizováni a během několika minut předáni posádce Zdravotnické záchranné služby. Ta je transportovala do nemocnice v Roudnici nad Labem. Podle předběžných informací utrpěli zranění střední závažnosti, jejich životy však nejsou v ohrožení.

„Šlo o velmi rizikovou situaci. Nešlo jen o záchranu osob, ale především o zamezení explozi. Vrtulníkové palivo je mimořádně těkavé. Každý špatný krok mohl znamenat katastrofu pro celý areál,“ uvedl jeden z velitelů zásahu, který byl přítomen na místě od prvních minut.

Hasiči v akci

Na místě zasahovali příslušníci Hasičského záchranného sboru Roudnice nad Labem, jejich kolegové z HS Štětí a dobrovolníci z Roudnice nad Labem. Koordinace jednotek probíhala s precizností, jaká je výsledkem let tréninku a skutečných zásahů. Vzduchem zněly rádiové povely, každý věděl přesně, co má dělat.

3-2025-04-29-DN-LT-Roudnice-nad-Labem-(2).jpg

Zásah byl ukončen po několika hodinách. Vrtulník byl zajištěn, místo dekontaminováno, okolí letištní plochy uzavřeno a předáno orgánům vyšetřování. Důvody havárie zatím zůstávají nejasné – podle prvních informací mohlo jít o technickou závadu během přistávacího manévru. Vyšetřování povede Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Klíčová role každé sekundy

Na letištích, ač se to nezdá, panuje tichý řád. Každý stroj, každý pohyb, každý let má svůj přesný postup. Když se ale v tomhle systému něco pokazí, může jít o životy. A přesně to se stalo v Roudnici nad Labem. Díky pohotové reakci záchranných složek se podařilo zabránit nejhoršímu – požáru, explozi, možná i obětem na životech.

Tato událost je zároveň připomínkou toho, že i v době vyspělé techniky a přísných bezpečnostních protokolů může dojít k tragédii během několika vteřin. A že právě díky lidem v první linii – hasičům, záchranářům, technikům – se tyto tragédie často nezmění v noční můru s fatálními následky.

Co bude dál?

Letištní provoz byl okamžitě přerušen a zůstane částečně omezen i v následujících dnech. Vyšetřovatelé prohledávají trosky, analyzují černou skříňku a prověřují údržbové záznamy. Bude třeba zjistit, zda šlo o selhání techniky, chybu pilota, nebo o kombinaci více faktorů.

Zároveň se budou vyhodnocovat i postupy složek IZS – nejen kvůli vděku za dobře odvedenou práci, ale i kvůli zlepšení do budoucna. Každá taková událost je testem připravenosti. Tentokrát obstály všechny složky na výbornou.

Symbol odvahy a profesionality

Zasahující jednotky opět potvrdily, že český integrovaný záchranný systém patří k nejlépe fungujícím v Evropě. Jejich rychlý zásah, profesionální přístup a schopnost improvizace pod tlakem zachránily nejen životy, ale i celý areál od možné ničivé exploze.

Z pohledu veřejnosti šlo o „nehodu na letišti“. Pro ty, kdo byli uvnitř události, šlo o drama, které by se mohlo stát nám všem. Lidská chyba, technické selhání, špatné počasí – cokoli může přerůst v tragédii, pokud se nezasáhne včas.

A právě včasnost, odvaha a rozhodnost rozhodly i tentokrát.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto:  HZS Ústeckého kraje 

Sdílejte