Ohnivá noc v Horním Žlebu: Šest jednotek hasičů bojovalo s plameny ve staré drážní budově
Horní Žleb, 22. dubna 2025 – Klidný podvečer v jinak poklidné části Děčína narušil dramatický výjezd hasičských jednotek. V 19:12 hodin byl ohlášen požár v nepoužívané drážní budově v Horním Žlebu. Na místo okamžitě vyrazily profesionální i dobrovolné složky, které se během několika minut pustily do boje s rozvíjejícím se živlem. Oheň rychle zachvátil starou konstrukci a svou intenzitou hrozil přerůst v mnohem vážnější katastrofu.
Zasahující jednotky čelily plamenům, které se kvůli starým dřevěným konstrukcím a dlouhodobě neudržovanému objektu šířily rychle a nevyzpytatelně. Hasiči nasadili vodní proudy a zásah probíhal jak pozemní cestou, tak pomocí výškové techniky, bez níž by bylo zasažení střešních partií prakticky nemožné.
Do zásahu se postupně zapojilo celkem šest hasičských jednotek, konkrétně jednotky Centrální hasičské stanice Děčín, Správy železnic z Ústí nad Labem a dobrovolné jednotky z Děčína – Horní Žleb, Staré Město, Křešice a Boletice nad Labem. Jednotky spolupracovaly v koordinované akci, během které se snažily zabránit rozšíření požáru mimo objekt a zároveň ochránit blízkou železniční trať Děčín – Drážďany.
Kvůli blízkosti tratě a nebezpečí ohrožení provozu bylo na úseku mezi Děčínem a Drážďany sníženo rychlostní omezení vlakového provozu a preventivně vypnuto trolejové vedení. Tato opatření byla nezbytná k zajištění bezpečnosti jak zasahujících složek, tak i cestujících a zaměstnanců drah. Hasiči museli pracovat s maximální opatrností a přesností, protože situace vyžadovala zásah v těsné blízkosti železniční infrastruktury.
Plameny se podařilo lokalizovat v 20:33 hodin, tedy zhruba hodinu a dvacet minut od nahlášení požáru. To však neznamenalo konec zásahu. V další fázi bylo nutné rozebrat střešní konstrukce, které skrývaly řadu žhnoucích ohnisek. Tento proces probíhal až do časných ranních hodin.
Konečná likvidace požáru byla ohlášena 23. dubna v 01:18 hodin. Přes velký rozsah zasažené budovy, komplikované podmínky a nebezpečí šíření ohně do okolí, se zásah obešel bez zranění osob, což je vzhledem k náročnosti situace výsledek hodný uznání.
Přesto však požár způsobil škodu ve výši přibližně 300 tisíc korun. Zasažený objekt byl dlouhodobě nepoužívaný a podle dostupných informací patřil k opuštěným drážním stavbám. Přesná příčina vzniku požáru zůstává v šetření, nicméně jednou z možných variant je nedovolená manipulace s ohněm nebo technická závada.
Místo zásahu se i několik hodin po dohašení vyznačovalo silným zápachem po spálenině a v okolí bylo patrné množství ohořelého materiálu. Opuštěný charakter objektu a jeho konstrukční stav napomohly k rychlému rozšíření požáru, který byl při příjezdu prvních jednotek již v plně rozvinuté fázi.
Z hlediska organizačního a taktického šlo o jeden z náročnějších zásahů v posledních týdnech. Vyžadoval rozsáhlou koordinaci mezi profesionálními a dobrovolnými jednotkami, práci v těžko přístupném terénu a především vysokou míru preciznosti při rozebírání konstrukcí, které mohly být kdykoliv nestabilní.
Děčínský region se tak znovu ocitl v centru pozornosti kvůli požáru objektu, který již dávno nesloužil svému účelu, přesto však mohl představovat reálné riziko pro okolí. Hasiči díky své připravenosti a rychlému zásahu zabránili mnohem větší škodě, a především nebezpečí pro životy osob v blízkosti.
Přesto zůstává otázkou, nakolik jsou podobné objekty monitorovány a zabezpečovány, aby nedocházelo k jejich využívání nepovolanými osobami nebo k nekontrolovatelnému šíření požárů, jako v tomto případě. Zásah v Horním Žlebu tak otevírá širší debatu o stavu opuštěných drážních staveb v republice a jejich rizikovém potenciálu.
Místní železniční doprava byla po dočasném omezení obnovena bez výraznějších zpoždění a bez následků pro bezpečnost cestujících. Správa železnic spolupracovala s jednotkami na místě a zajistila nutná opatření pro ochranu infrastruktury.
Událost ze dne 22. dubna 2025 tak zůstane zapsána jako další připomínka nevyzpytatelnosti požárních rizik spojených s chátrajícími stavbami. Díky rychlému a profesionálnímu zásahu všech složek však nedošlo k tragédii – pouze k materiálním škodám, které, ač nemalé, nemají lidský rozměr.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: FB HZS Ústeckého kraje