REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Plameny pohlcují krajinu a záchranáři drží při sobě v nejtěžších chvílích

Oheň zasáhl jedno z nejcennějších území a donutil desítky jednotek spojit síly. Boj s živlem pokračuje bez přestávky a ukazuje obrovské nasazení i soudržnost všech složek.

03.05.2026 | České Švýcarsko/ Ústecký kraj
REKLAMA
REKLAMA
Plameny se šíří krajinou a mění les v nebezpečné místo plné kouře a žáru. Situace, která začala jako požár, se během krátké doby proměnila v rozsáhlý zásah, kde jde o každý kus přírody. Redakce HASIČI.CZ o dramatickém vývoji informovala již včerejším článkem Požár lesa rychle zesílil a do akce jsou nasazeny vrtulníky, který si mohou čtenáři přečíst a navázat na aktuální dění. Od té chvíle se nasazení ještě zesílilo a do boje se zapojily další síly.

Na místě pracují stovky hasičů, záchranářů i dalších složek. Přijíždějí posily z různých krajů a okamžitě se zapojují do zásahu. V těžkém terénu se střídají u hadic, budují dlouhá vedení a snaží se zastavit postup ohně. Každý krok vpřed je vykoupený obrovským úsilím. Přesto je cítit silná soudržnost. Lidé, kteří se často neznají, zde fungují jako jeden tým.

Zásadní roli hraje i letecké hašení. Vrtulníky policie i armády nepřetržitě zásobují požářiště vodou. Každý shoz pomáhá zpomalit šíření plamenů a dává zasahujícím šanci získat kontrolu nad situací. Hasiči využívají i speciální techniku a drony s termovizí, které pomáhají vyhledávat skrytá ohniska v nepřehledném terénu.

Požár zasáhl oblast Národního parku České Švýcarsko mezi Rynarticemi a Dolní Chřibskou. Právě zde se oheň kvůli suchu a větru rychle rozšířil. Na místě spolupracují hasiči, policie i pracovníci správy parku, kteří pomáhají s orientací a podporou zásahu v náročných podmínkách.

Příčina vzniku požáru zatím není potvrzena a zůstává předmětem dalšího šetření. Jisté však je, že dlouhodobé sucho a aktuální počasí výrazně přispěly k jeho šíření. Úřady proto apelují na veřejnost, aby dodržovala všechna omezení a chovala se v přírodě maximálně opatrně.

Tento zásah ukazuje, jak silná může být lidská vůle. Nejde jen o boj s ohněm, ale o společné úsilí chránit to, co má pro všechny obrovskou hodnotu. V nejtěžších chvílích se ukazuje, že právě spolupráce a odhodlání dávají naději, že se podaří plameny zastavit.


 
REKLAMA
REKLAMA
Autor článku: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj článku: MV – generální ředitelství HZS ČR, Policie ČR, NP České Švýcarsko
Autor fotografií: HZS Ústeckého kraje - poskytnuto HZS ČR
Autor videí: Živě ze zásahu MV – generální ředitelství HZS ČR - poskytnuto HZSČR
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
17.06.2026 Tragédie během výcviku. Hasič už se domů ke své rodině nevrátil To, co mělo být běžnou součástí odborné přípravy, skončilo tragédií. Hasič HZS Jihočeského kraje zemřel během výcviku na divoké vodě v Českých Budějovicích. Zobrazit článek
Z regionu
17.06.2026 Vyjel proti kamionu. Náraz nepřežil Běžná cesta se během několika vteřin změnila v tragédii. Po čelním střetu osobního auta s kamionem zemřel řidič osobního vozu přímo na místě nehody. Zobrazit článek
Z regionu
17.06.2026 Ukradl baterii za pár tisíc. Ohrozit tím mohl provoz na vytížené železniční trati Na první pohled běžná krádež. Ve skutečnosti však mohlo jít o čin s mnohem vážnějšími následky. Recidivista měl odcizit součást zařízení, které zajišťuje bezpečný provoz železnice. Zobrazit článek
Z regionu
17.06.2026 Vydíral a bil vlastní babičku. Seniorka přišla o zub i zlomenou ruku Místo pomoci a vděku zažila strach, bolest a opakované útoky. Devatenáctiletý muž z Trutnovska je obviněn ze zvlášť závažného zločinu loupeže, které se měl dopouštět na vlastní babičce. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru