Požár výrobní haly v Lovosicích

Požár výrobní haly v Lovosicích

Hasiči likvidují požár v chemičce Preol v Lovosicích

Územní odbor Litoměřice

5. 7. ve 22:45 hodin. Dvanáct profesionálních a dobrovolných jednotek zasahovalo po výbuchu v Areálu firmy Preol v Lovosicích. Zasahující hasiči předali Zdravotnické záchranné službě k ošetření tři zraněné a popálené podnikové hasiče.

Bylo zahájeno ochlazování  haly s extraktorem na výrobu řepkového oleje o rozměrech 35 x 20 x 25 metrů i za pomocí výškové techniky bez obsluhy. Na žádost výrobního ředitele firmy Preol hasiči ukončili  ochlazování haly z důvodu možného ohrožení statiky objektu pozastavili a chránili další objekty v areálu.

Přivolaný statik povolil další masivní  ochlazování budovy. Na místo byl povolán vrtulník Policie ČR s termokamerou.

Z důvodu velkého počtu zasahujících jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu.

Z preventivních důvodů byly v areálu utěsněny kanalizační vstupy gelovými ucpávkami a na Labi instalovány norné stěny pro případný záchyt uniklých látek. Po ochlazení budovy z 200 na 50°C již nehrozilo vznícení hexanu a hasiči mohli provést průzkum vnitřních prostor a stanovit postup hasebních prací.

Po částečním rozebrání obvodových stěn haly a demontáži technologického prostupu do extraktoru byla do extraktoru dopravována voda se smáčedlem s cílem snížit teplotu na přijatelnou mez a následně byla do prostoru pokládána těžká pěna.

Požár byl lokalizován v 11:14 hodin. V 15:00 hodin je předpoklad na otevření železniční trati Lovosice - Litoměřice - Česká Lípa.

Likvidace události je odhadována na 20:00 hodin.

Příčina vzniku požáru je v šetření.

Aktualizace: Hasiči kontrolují a dohašují drobná ohniska požáru extraktoru v Lovochemii - Preolu v Lovosicích

Územní odbor Litoměřice

7. 7. 2021 v 17:02 hodin. Hasiči Lovochemie likvidovali vzplanutí skrytých ohnisek v extraktoru výrobní linky v Preolu v Lovosicích. Hasební zásah byl veden spuštěním stabilního hasícího zařízení a vodním proudem z automobilové stříkačky.

Z důvodu bezpečnosti byl zastaven provoz na železniční trati Lovosice - Žalhostice. V 18:43 hodin se hasičům podařilo situaci na požářišti stabilizovat a dále provádět kontrolované dohořívání hmoty v extraktoru.

Od 19:00 hodin byl obnoven provoz na železniční trati.

Od středy 7. 7. 2021 na místě požáru pracuje tým vyšetřovatelů, který zjišťuje příčinu vzniku požáru. Pro monitoring požářiště byl použit letecký dron z HZS Karlovarského kraje.

Zdroj: HZS Ústeckého kraje