15 jednotek hasičů zasahovalo u požáru seníku v Koryčanech. Aktualizace

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

06.07.2021 | Koryčany/ Zlínský kraj
15 jednotek hasičů zasahovalo u požáru seníku v Koryčanech. Aktualizace

(6. 7. 2021) V úterý ráno hořel v městě Koryčany seník.

Hlášení o požáru sýpky přijali hasiči v 7:38 hodin. Požární poplach byl vyhlášen jednotkám profesionálních hasičů z Morkovic-Slížan, Kroměříže, Uherského Hradiště, Zlína a dobrovolným jednotkám obcí Koryčany, Střílky, Buchlovice, Roštín, Lískovec, Boršice, Jalubí, Halenkovice, Osvětimany a Zdounky. Po deváté hodině byla povolána i jednotka dobrovolných hasičů z Kunovic. Na místě zasahuje 15 automobilových cisteren, 1 automobilový žebřík, 2 dopravní automobily a 2 velitelské automobily. U požáru zasahuje dohromady 70 profesionálních a dobrovolných hasičů.

Průzkumem bylo zjištěno, že nehoří objekt sýpky, ale balíky slámy pod ocelovým přístřeškem. Přístřešek je na ploše asi 50 metrů délky a 15 metrů šířky. Byly vytvořeny dva bojové úseky – úsek západ a úsek východ. Hasiči postupně zřídili 8 útočných proudů vody. Na místo požáru zajistil majitel dva nakladače, které mají z pod přístřešku vyvážet slámu na volné prostranství. Nejdříve však musí rozhodnout statik, zda je bezpečné se pod přístřeškem pohybovat.

Na místě požáru je velící důstojník, vyšetřovatel hasičů a Policie České republiky.

Voda k hašení je odebírána z místní hydrantové sítě.

Starostka obce zajistila pro zasahující jednotky ochranné nápoje a jídlo.

K zranění osob nedošlo.

Příčina požáru a výše škody nejsou zatím známy.

Aktualizace 6. 7. 2021 v 16:30 hodin

Na místo požáru byly vyslány jednotky dobrovolných hasičů obcí Otrokovice a Rataje. Z požární stanice Uherské Hradiště byl přivezen protiplynový kontejner. Během hasebních prací došlo k zranění dvou členů jednotek sboru dobrovolných hasičů.

Statik veliteli zásahu sdělil, že ocelové konstrukce si zachovají stabilitu v případě, že budou ochlazovány. Podmínkou bylo odstranění eternitové krytiny a poškozených dřevěných prvků, které podpírají střešní krytinu. Po odstranění střešní krytiny začalo vyvážení slámy směrem k ohnisku požáru.

Požár zničil uskladněnou slámu, přístřešek, vlečku za traktor, vlek za kamion a adaptér na kukuřici.

Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena v předběžné výši 4,8 milionu korun.

Byly uchráněny hodnoty v předběžné výši 4 miliony korun.

Zjištění příčiny vzniku požáru zůstává ve společném šetření hasičů a policie.

Autor:  nprap. Roman Žemlička – HZS Zlínského kraje

Zdroj: HZS Zlínského kraje