Hasiči na Zlínsku bojují s rozsáhlým požárem. Aktualizace - zásah ukončen

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

26.07.2022 | Lukoveček/ Zlínský kraj
Hasiči na Zlínsku bojují s rozsáhlým požárem. Aktualizace - zásah ukončen

(25.07.2022) Povolán byl i vrtulník.

Několika hodinový zásah mají za sebou, ale stále i před sebou hasiči na Zlínsku, kteří bojují s rozsáhlým požárem v katastrálním území obce Lukoveček.

Krátce po šesté hodině večerní jsme přijali oznámení o požáru v lesním porostu mezi obcemi Lukoveček a Přílepy. Hasiči po příjezdu na místo průzkumem zjistili, že plameny zasáhly rozlohu okolo 200 x 200 metrů v těžko dostupném lesním terénu a rychle se šíří dál. Velitel zásahu vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu a na místo si postupně povolal 33 jednotek hasičů a bezmála 40 cisteren a dopravních automobilů. Taktéž si vyžádal na pomoc policejní vrtulník s bambi vakem z Brna. Ten tak do setmění pomáhal zasahujícím hasičům s likvidací požáru.

Největší komplikací při boji s plameny je nedostupnost hasební vody. Tu hasiči nejprve čerpali z nedalekého rybníku a vozili k místu plnění bambi vaku. Nyní vodu vozí kyvadlově z požární stanice Holešov.

Po desáté hodině večerní upřesnil velitel zásahu plochu požářiště na 300 x 300 metrů.

Na místo se dostavil i vyšetřovatel hasičů, který zjišťuje příčinu vzniku požáru a výši škody. Podrobné ohledání zasaženého prostoru provede až zítra za denního světla.

Velitel zásahu vyhlásil lokalizaci požáru. Jednotky stále zůstávají v plném počtu na místě zásahu a pokračují dál v hasebních pracích.

Zasahující jednotky:
JSDH Zahnašovice
JSDH Žeranovice

Aktualizace 26. července 2022 v 8 hodin

Od pondělního večera zasahují hasiči u rozsáhlého požáru lesního porostu v katastrálním území obce Lukoveček. Na místě se vystřídalo již 38 jednotek hasičů a s hašením požáru pomáhal i vrtulník s bambi vakem.

Momentálně je na místě 8 jednotek hasičů, kteří vyhledávají skrytá ohniska a ty dohašují. Jedná se o špatně dostupný terén, což práci velmi komplikuje. Vodu na místo zásahu dovážejí hasiči kyvadlově v cisternách z nedalekého Holešova. Lze předpokládat, že tyto práce potrvají celé dopoledne. Snad nám brzy pomůže déšť.

Další zasahující jednotky:
JSDH Bratřejov
JSDH Hvozdná
JSDH Klečůvka
JSDH Provodov
JSDH Všemina

Aktualizace 26. července 2022 ve 12 hodin

Mnohahodinový zásah v Lukovečku na Zlínsku pro zasahující hasiče končí. Velitel během dopoledne vyhlásil likvidaci a požářiště předal zástupci majitele lesa, kterému byla nařízena dohlídka nad místem po dobu 48 hodin.

Požár zasáhl malé a střední smrky a pár kusů mnohaletých vzrostlých stromů. Škoda byla vyčíslena na 200 tisíc korun.

Podle zjištěných informací vyšetřovatele hasičů je příčinou vzniku požáru nedbalostní jednání neznámé osoby při manipulaci s nedopalkem nebo otevřeným ohněm.

Všem zasahujícím hasičům patří velké poděkování!

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Zdroj: HZS Zlínského kraje