Ve večerních a nočních hodinách se Zlínským krajem přehnala bouřka s velmi silným větrem, která zaměstnala desítky hasičů.

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

11.08.2017
Náročný večer a noc ze čtvrtka 10.8. 2017 na pátek 11.8.2017 zažili příslušníci na krajském operačním středisku a ještě náročnější pak členové jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů v celém Zlínském kraji.
lightning-bolt-297808__340.png
 10. 8. 2017 v podvečerních hodinách, 17:58 hodin,  byl na operační středisko hasičů ohlášen první případ nebezpečného stromu, spadlého v souvislosti se silnou bouřkou, která se krajem prohnala. Během dalších tří hodin vyjížděli hasiči v kraji k podobným událostem ještě třináctkrát..

forward-567664__340.jpg
U téměř všech událostí se jednalo o stromy bránící bezpečnému a plynulému provozu na komunikacích a cyklostezkách, nebezpečně nalomené větve, nebo rozštípnuté stromy. V jednom případě zasahovali hasiči u uvolněných plechů na střeše několikapatrového domu.

V časovém rozmezí 17:58 hodin až 21:00 hodin zasahovaly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů nejvíce v okrese Kroměříž, a to u sedmi událostí. K dalším případům vyjížděly třikrát na Vsetínsku, a po dvou výjezdech na Uherskohradišťsku a Zlínsku.
Zasahující jednotky:
Jednotky HZS kraje ze stanic: Otrokovice, Kroměříž, Vsetín
Jednotky SDH obcí: Kudlovice, Boršice, Kunovice (VS), Chropyně, Hošťálková,

lightning-bolt-297808__340-(1).png
V nočních hodinách se krajem přehnala bouřka s velmi silným větrem, která zaměstnala desítky hasičů. Od 22:00 hodin do 7:00 ráno vyjížděli hasiči k 64 událostem. Nejčastějším důvodem bylo odstranění nebezpečných stromů, nebo uvolněných plechů. V několika případech se jednalo o závažnější události, při kterých byla poškozena celá střecha domu.

Počty výjezdů podle okresů (rozmezí 22:00-7:00 hodin):
Kroměříž: 21
Uherské Hradiště: 20
Zlín: 18
Vsetín: 5

daily-1295621__340.png
Nejzávažnější byla situace v obci Morkovice-Slížany, kde došlo vlivem silného větru k poškození asi 15 střech rodinných domů, potrhání drátů elektrického napětí a pádu velkého počtu stromů. V jednom případě bylo nutné ve spolupráci se starostou obce zajistit také náhradní ubytování starší osobě.

daily-1295621__340-(1).png
Netradiční zásah čekal na hasiče na samotě nedaleko Slavkova pod Hostýnem, kde došlo k pádu stromu a tím zablokování vchodu do chatky. Uvnitř se nacházely dvě dospělé osoby s dětmi, kterým ven pomohli až přivolaní hasiči s motorovou pilou.

V celkovém součtu s večerními výjezdy zasahovali hasiči v kraji od večera do ranních hodin u necelých 80 případů, způsobených silným větrem.

kpt. Ing. Pavel Řezníček – HZS Zlínského kraje,
Foto: HZS Zlínského kraje