Záchrana mladého čápa z drátů elektrického napětí v Napajedlech na Zlínsku. Ve chvíli, kdy velitel zásahu oznámil, že čáp je mrtvý, ten se probral k vědomí.

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

03.07.2017
ViewImage-aspx.jpg
V neděli , 2. 7. 2017,  večer zachraňovali hasiči mládě čápa z drátů nízkého napětí v Napajedlech na Zlínsku.
Zprávu o čápu, visím v drátech elektrického vedení, v areálu Napajedla-Prusinky, přijali hasiči v 18:41 hodin. K vyproštění čápa byla vyslána jednotka profesionálních hasičů z požární stanice Otrokovice.
Uvězněný mladý čáp byl vidět už od příjezdové cesty. Čáp visel bezvládně, pod rodným  hnízdem, v drátech nízkého napětí a nejevil známky života. Ve chvíli, kdy velitel zásahu oznámil, že čáp je mrtvý, ten se probral k vědomí. Velitel zásahu si nechal povolat výškovou techniku a pracovníka stanice pro záchranu ptactva.
Než přijela výšková technika, odpojili pracovníci pohotovostní služby provozovatele distribuční sítě napětí v drátech. Následně byl mladý čáp vyproštěn z drátů. Před samotnou záchranou si ale hasiči museli poradit s rodiči. K tomu posloužil obyčejný smeták. Po snesení na zem byl čáp zkontrolován a zabalen do deky. V té byl přepraven, hasiči z požární stanice Uherské Hradiště, na stanici pro záchranu ptáků v Buchlovicích.
tt.jpg

Autor:  nprap. Roman Žemlička – HZS Zlínského kraje      Foto: HZS Zlínského kraje