O víkendu v Pelhřimově shořelo krematorium, zněla dechová hudba a noví příslušníci složili slavnostní slib

Hasiči/ Profesionální hasiči/ Poslání hasiče

28.08.2017
O víkendu v Pelhřimově shořelo krematorium, zněla dechová hudba a noví příslušníci složili slavnostní slib
ttt.jpg
Pelhřimovské Masarykovo náměstí patřilo o víkendu v pořadí již 17. ročníku Festivalu hasičských dechových hudeb a dnům záchranářů Pelhřimov 2017. Akce se uskutečnila u příležitosti tradiční Bartolomějské pouti. 

eee.jpg

j.jpg
V sobotu večer zapálil starosta města František Kučera společně se starostou Spolku přátel dechových hudeb Miroslavem Šimonem a Vlastimilem Studeným z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky krematorium. Právě tito tři muži se zasloužili o to, aby  v Pelhřimově opětovně vyrostlo. Pelhřimovské krematorium se proslavilo díky legendárnímu výroku Rudolfa Hrušínského v nezapomenutelném filmu Vesničko má středisková: „Tak víš kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš.“

Do  útrob krematoria vhodily  za několik dní jeho existence stovky obyvatel a návštěvníků Pelhřimova lístky se svým trápením a starostmi. Lístky společně s krematoriem v sobotu večer nenávratně shořely. 
Poprvé postavili hasiči krematorium  v roce 2010, u příležitosti desetiletého výročí své existence. Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního Pelhřimovského krematoria za tři dny, kdy existovalo, vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil. Po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda byla do stříkačky přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz vytvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných o návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, i přes veškerou snahu Pelhřimovské krematorium do základu shořelo a jeho existenci připomíná už jen pamětní deska a vytvořený rekord v přepravě vody na hašení požáru lidským řetězem, ten byl také v Pelhřimově 1. září 2010 potvrzen Agenturou Dobrý den Pelhřimov.

f.jpg


jjjjj.jpg
V neděli přivítal publikum na náměstí hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek společně s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky genmjr. Drahoslavem Rybou, starostou města Pelhřimov Františkem Kučerou a krajským ředitelem Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina plk. Petrem Benešem. Před zraky dalších významných hostů složili noví příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina slavnostní slib. Příslušníci se v něm zavázali, že budou dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy nadřízených, zachovávat dobrou pověst sboru, ale hlavně, že budou vše plnit řádně a svědomitě, a že při ochraně zájmů České republiky nebudou váhat nasadit i vlastní život. Po složení slavnostního slibu zazněla hymna České republiky pod taktovkou šéfdirigenta Václava Paličky a za zpěvu plk. Mgr. Libora Zikeše.  
Pevně věřím, že povolání, které jste si vybrali, naplní Vaše představy. Doufám, že v práci najdete zálibu a uspokojení. Věřím, že Vaše volba byla volbou správnou a že u tohoto krásného, ale náročného povolání vydržíte celý svůj profesní život“, popřál ve svém proslovu slibujícím krajský ředitel vysočinských hasičů plk. Ing. Petr Beneš.

ll.jpg
Po slavnostním aktu se rozběhla vystoupení jednotlivých dechových hudeb. K poslechu a tanci hrála Havlíčkobrodská 12, Jihočeská hasičská dechovka Božejáci, Vysočina a celá řada dalších známých a oblíbených kapel.

t-(1).jpg
Prohlédnout si také návštěvníci akce mohli hasičskou techniku.
 
Zdroj:
Kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí HZS Kraj Vysočina
Foto: HZS Kraj Vysočina 
 
 
1