Jubilejní a rekordní desátý Plamínek

Hasiči/Mladí a malí hasiči/Kronika akcí

12.05.2017

HZS Jihočeského kraje územní odbor Strakonice pořádal ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska okresu Strakonice dne 6. května 2017 od 13:00 hodin v letním areálu plaveckého stadionu ve Strakonicích jubilejní X. ročník soutěže v požárním sportu „Otavský Plamínek“.

Již potřetí jsme se těšili ze záštity senátora Parlamentu České republiky Ing. Karla Kratochvíleho. Mezi vzácnými hosty nechyběl ani starosta města Strakonice Mgr. Břetislav Hrdlička.
Stejně jako v minulých dvou letech tak i letos jsme obsadili prostor letního areálu plaveckého stadionu Na Křemelce. Toto nové prostředí se nám v minulých dvou ročnících velice osvědčilo, kladně ho přijali soutěžící i diváci, a proto jsme byli rádi, že se sem můžeme s celou soutěží opět uchýlit. Po roce se tedy znovu utkaly kolektivy mladých hasičů z celého okresu Strakonice v tradiční hasičské disciplíně požární útok. Otavský Plamínek je již desátým rokem první soutěží rozbíhající se mládežnické sezony a představuje soutěžní start mladých sportovců.
Mladí hasiči soutěžili v kategorii přípravka (děti ve věku do 6 let), mladší (děti od 6 do 11 let) a starší (děti ve věku 11 až 15 let).  Z původně přihlášených 43 družstev se jich nakonec soutěžilo plných 42 (7x přípravka, 20x mladší, 15x starší) ze 17 dobrovolných sborů celého okresu, což představujetéměřtři stovky soutěžících dětí. Tento počet soutěžících družstev je zároveň i rekordní. Překonali jsme účast z roku 2012, kdy jich bylo rovných 40.
Od rána nás vítala oblačná obloha, která se ale s blížícím se polednem začala rozjasňovat a nakonec dosáhla přes den příjemných 18 stupňů. Byl to diametrální rozdíl od některých minulých ročníků, kdy jsme museli v počátečních májových dnech nasadit i zimní bundy. Celá soutěž měla ke spokojenosti všech velmi rychlý spád a obešla se bez technických i organizačních nedostatků.
Program tradičně zahájily naše plamínkovské mažoretkyOtavanky, které s námi putují od samého počátku v roce 2008, společně s námi i rostou a dospívají. V programu se nejprve představili BabyOtavanky (děvčata ve věku 5-7 let). Ve svém posledním plamínkovském vystoupení se s námi rozloučily současné Otavanky Junior, které s námi pochodovaly deset let od prvního ročníku 2008.
Počasí nám přálo a náš doprovodný program probíhal podle plánu. Krátce po poledni byl přivezen skákací hrad a po třetí hodině se mezi soutěžící z nebe snesli i tři parašutisté. Pro diváky i soutěžící děti byla k dispozici celá řada doprovodných akcí. Součástí programu byla výtvarná disciplína „Maluj, jak umíš“ pro děti bez rozdílu věku. Mladí výtvarníci zde předváděli své umění a pouštěli uzdu fantazii. Program byl letos znovu rozšířen i o účast příslušníků Policie ČR a Armády ČR z 25. PLRP Strakonice. Znovu po roce mezi nás zavítali i zástupci BESIPu. K dispozici účastníkům akce byla v průběhu celého odpoledne rovněž k prohlédnutí zásahová vozidla HZS, Policie a ZZS.
Ve dvě hodiny se rozběhla vlastní soutěž Otavský Plamínek. Vzhledem k počtu soutěžících se v jednom soutěžním kole postupně představovaly jednotlivé kolektivy mladých hasičů, přípravkou počínaje. Čas nám měřila elektronická časomíra z Malenic. Požární útok představuje velmi atraktivní disciplínu, ve které družstva předváděla souhru při spojování hadicového vedení a při práci s přenosnou motorovou stříkačkou. Sledovali jsme mnohdy velmi úporné boje s „neposlušným“ materiálem a i dětí se sebou samými. Ale nikdo se jen tak nevzdával.
O soutěž je mezi mladými hasiči trvale velký zájem. Důležité pro nás je především to, že došlo k obnově činnosti některých kolektivů, které v minulosti svoji činnost přerušily nebo ukončily. Věříme, že právě tato akce rovněž přispěla k jejich znovuobnovení a je to tak dobře pro všechny, neboť v soutěžící mladé generaci jsou nástupci současných záchranářů profesionálních nebo dobrovolných.

Výsledky soutěže

Premiérově se v letošním roce na start postavil kolektiv mladých hasičů z Lažánek. Svoji premiéru měla družstva přípravek z Bavorova a Čestic.
V půl páté byla jednokolová soutěž u konce. Žádné výrazné problémy v průběhu celého dne nenastaly. Počasí výborné a po organizační i technické stránce soutěž zvládáme a zúročujeme tak naše desetileté zkušenosti s pořádáním této akce. I s velkým počtem soutěžících družstev měla soutěž velmi rychlý spád. Nemuseli jsme ani redukovat náš doprovodný program. Společně s okresním sdružením dobrovolných hasičů tvoříme sehraný pořadatelský tým, což se kladně projevuje ve všech směrech naší činnosti.
Při závěrečném nástupu obdržely všechny kolektivy hodnotné ceny, poháry a medaile. V kategorii přípravka zvítězily při svém prvním vystoupení a premiéře děti z Bavorova, druhou příčku obsadily Litochovice. V kategorii mladších zvítězila Volyně, mezi staršími excelovaly Tchořovice s absolutně nejlepším časem celé soutěže 19:08 sekund. Celkově nejúspěšnější výpravou byla Volyně, která brala v kategorii mladší první a čtvrté místo a v kategorii starší třetí místo. Těší nás i medailové umístění domácích Strakonic I, které obsadily druhé místo mezi staršími.
Nejpočetnější výpravy mladých hasičů dorazily, stejně jako v minulém roce, ze Střelských Hoštic a ze Sedlice. V obou případech s sebou přivezly pět, resp. čtyři soutěžní družstva a obsadily všechny kategorie.
Nejmladšími účastníky soutěže byla Magdaléna Chvostová z Čepřovic (3 roky 1 měsíc) a Vojtěch Maleček ze Sedlice (3 roky 7 měsíců). Gratulaci a dárek k 15. narozeninám v podobě krásného dortu převzala Klára Polanová z Poříčí (nar. 6. 5. 2002).
Speciální sladkou odměnu, jako poděkování za dlouhodobou úspěšnou práci s mládeží, obdržel kolektiv mladých hasičů ze Střelských Hoštic. Snažíme se mládež podporovat ve všech směrech, proto byly stejně jako v minulých letech rozdány dárkové poukazy na nákup vybavení pro mladé hasiče. Obdržely je Bavorov a Čepřovice. V úplném závěru pak všichni napjatě sledovali, jak dopadne losování speciální tomboly, jejíž hodnotnou cenou byly dva tablety, které si nakonec odvezli mladí z Malenic a Bavorova.
K dispozici měla soutěžící družstva jen jediný pokus, proto se všichni moc a moc snažili. Pozitivní je i to, že jsme letos nezaznamenali žádný neplatný pokus. I když jsme byli mnohdy svědky „drobných“ potíží, nikdo to bez boje jen tak nevzdal. Všichni statečně závodili až do konce. Jsou to přeci pořádní HASIČI.
Máme tedy další ročník soutěže úspěšně za sebou. Poděkování tak patří všem, kteří podporují a zajišťují projekt OTAVSKÝ PLAMÍNEK.

Těšíme se společně s vámi na XI. ročník naší soutěže, který se uskuteční ve Strakonicích 5. května 2018.