False

Soutěž HZS ČR v lezení na obtížnost

Sport/Kronika z akcí

25.03.2019
Soutěž HZS ČR v lezení na obtížnost
OLOMOUC - 3.DUBNA 2019 - FLASH WALL
 ViewImage-(3).jpg
Co vlastně lze můžeme prozradit o „lezení s hasiči“ a co znamená slovo „topuji“? „Vyzpovídal“ jsem tvůrce nápadu Marka Klívara velitele družstva ze stanice v Olomouci. 
 
ViewImage.jpg

První ročník byl v roce 2016. Impulsem k uspořádání byl nápad vytvořit několik soutěží v duchu O Hořickou trubičku, kde každý soutěžící dostal Hořickou trubičku. My rozdáváme Olomoucké tvarůžky :-)! Čekal jsem, že se tím inspirují i jiné kraje, uspořádají soutěž a nabídnou něco ze svých specifických atributů např. Pardubický perník, Plzeňské pivo... Zůstali jsme však sami. Hořická trubička už tento rok nebude, proto jsme soutěž, která byla umístěna do podzimního času, přesunuli do termínu Hořické trubičky, aby proběhly dvě soutěže v lezení na obtížnost v časovém odstupu.
 
ViewImage-(7).jpg

Soutěž koncipuji, oproti Přeboru, pro lezce všech úrovní. Dominantou závodů je bezpochyby velké množství cest. Přebor většinou disponuje jen dvěma kvalifikačními cestami, přičemž jedna z nich je lehká a druhá těžká. Velice často se stává, že lezec, který neleze zrovna  obtížné cesty, začíná závod zrovna na té těžké. Kousek vyleze, vyčerpá se v ní a další, byť lehčí, už nevyleze, poněvadž své síly už vypotřeboval a tím soutěž pro něj končí. Toto riziko jsem eliminoval vytvořením startovní listiny na základě lezené obtížnosti soutěžících, kterou uvádí v přihlášce.
infoG.jpg
A jak to všechno vlastně probíhá ?
- 4 kvalifikační cesty dávají prostor pro začínající lezce. Do semifinále postupují všichni, kteří "topují" tzn. vylezou všechny kvalifikační cesty nebo 12 nejlepších. Obtížnost kvalifikace bude od 5c do 6c.
- do finále postoupí opět všichni, kteří "topují" dvě obtížnější semifinálové cesty nebo 6 nejlepších. Finálová cesta bude už jen jedna a v případě nerozhodného počtu bodů rozhodne o vítězi naměřený čas.
Zajímáš se o "lano, karabiny, různé uzle" a vůbec jsi hasič srdcař, přijď se podívat 3.dubna 2019 od 9:30 do Flash Wall haly v Olomouci, U Panelárny 4
 
Zdroj:
Zdeněk Hošák | HZS Olomouckého kraje , tiskový mluvčí   
Foto: HZS Olomouckého kraje  
 

FOTOGALERIE

1