Cvičení libereckých a českolipských lezců

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

01.09.2019 | Liberecký kraj
Cvičení libereckých a českolipských lezců

Lezci z Liberce a České Lípy během čtvrtečního dne absolvovali cvičení na prověření lezeckých technik. Jako první začali liberečtí lezci, kteří prověřovacím cvičením nacvičovali taktiku a techniku záchrany z výšky. Tentokrát byl výcvik zaměřen na záchranu osoby z umělé lezecké stěny a prověření činnosti při poskytování předlékařské péče zraněné osobě. Zachraňovaná osoba zůstala ve visu na lezeckém laně a velmi obtížně s hasiči komunikovala. Cílem cvičení bylo využití lezecké techniky, a to bez nastavovacího žebříku, který je jinak běžnou součástí zásahových vozů a v nižších výškách jej lze k záchraně rovněž využít.

Odpolední hodiny patřily lezcům z České Lípy, kteří se zaměřili na záchranu dvou osob po pádu ze skály do Novozámecké průrvy. Jedna osoba demonstrovala podezření na poranění páteře a druhá zlomeninu ruky. Úkolem byla přesná lokalizace zraněných osob, navázání kontaktu, slanění k osobám, kontrola a stabilizace zdravotního stavu a následný transport pomocí kladkostroje na nástupní plochu ve výšce cca 12 m.

Podmínky cvičení byly extrémní, teplota přesahovala až 30 st. Celsia. Překvapivě vysoká byla také hladina vody v průrvě. Na tomto místě již stanice Česká Lípa zasahovala, jednalo se o dopravní nehodu s pádem vozidla na dno průrvy. Jako rozhodčí zde působil lezecký instruktor ÚO Česká Lípa, který ve spolupráci s velitelem stanice připravil nejtěžší možnou variantu záchrany, která se v tomto prostoru dala provést, všichni zasahující si sáhli až na dno fyzických sil. Nakonec byli "zranění" figuranti (studenti Euroškoly Česká Lípa) po dvou hodinách vyčerpávající práce hasičů v pořádku transportováni na nástupní plochu.

Autor. por. Bc. Lucie Hložková

foto: HZS LK