Dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji prošli komplexním výcvikem na dopravní nehody VIDEO-FOTO

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

03.07.2018
Dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji prošli komplexním výcvikem na dopravní nehody VIDEO-FOTO
hasicidobro.jpg
V první polovině roku 2018 se konalo v Moravskoslezském kraji celkem 5 instrukčně metodických zaměstnání (IMZ) - zkráceně výcviků - pro členy jednotek sboru dobrovolných hasičů, které patří do systému tzv. předurčenosti pro záchranné a likvidační práce při dopravních nehodách. Tímto výcvikem, organizovaným vždy Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje (HZS MSK), prošlo celkem 175 dobrovolných hasičů z pěti územních odborů (tedy okresů) Opava, Nový Jičín, Ostrava, Bruntál a Frýdek-Místek.
Znamená to, že dobrovolní hasiči z těchto předurčených jednotek SDH pro dopravní nehody - kterých už je dnes v Moravskoslezském kraji celkem 28 - jsou plně a kvalitně vybaveni, pravidelně školeni a hlavně mohou plnohodnotně zasahovat prakticky u každé dopravní nehody.

r-(1).jpg

Teoretická část všech školení byla zaměřena na alternativní pohony vozidel (CNG, elektro), rozbory vybraných zásahů při požárech a dopravních nehodách se specifickými postupy. Pokračovala nácvikem resuscitace s využitím dostupného vybavení u hasičů, včetně podpory s automatizovaným externím defibrilátorem.
Dobrovolní hasiči měli možnost prohlédnout si unikátní učební pomůcku, a to osobní automobil Hyundai Tucson s vypreparovanými a barevně rozlišenými konstrukčními a bezpečnostními prvky, který jim ochotně přivezli profesionální hasiči ze stanice HZS MSK v Nošovicích. Tyto prvky (i u dalších moderních automobilů) mohou hasičům přinést určitá rizika při vyprošťovacích pracích.

ee-(2).jpg

Zdravotnická záchranná služba MS kraje zajistila na jednotlivá školení přistavení sanitního vozidla, u kterého zdravotničtí záchranáři hasičům vysvětlili a ukázali jednotlivé transportní prostředky. Následoval praktický nácvik s nosítky, a to tak, aby hasiči zvládli základní manipulaci při transportu pacienta.

qqqq-(1).jpg

Před zahájením praktického výcviku bylo předvedeno několik nových technických prostředků z výbavy prvovýjezdových vozidel HZS MSK. Profesionálové svých dobrovolným kolegům ukázali například nové nafukovací zvedací vaky, které mají ve výbavě.

tz-(1).jpg

V rámci praktického výcviku byly pro dobrovolné hasiče (pod vedením instruktorů z řad profesionálních hasičů HZS MSK) nachystány různé situace, které vycházely z poznatků výjezdové činnosti. Procvičovali stabilizaci vozidel, alternativní přístupy ke zraněným osobám, využití vyprošťovacích prostředků v konkrétních situacích. Pro každou jednotku bylo přichystáno jedno vozidlo, které bylo pomocí těžké techniky zbouráno a ustaveno tak, aby simulovalo dopravní nehodu.

wwww-(1).jpg

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje dobrovolné hasiče, kteří zasahují u dopravních nehod. Z prostředků, které v posledních letech každý rok kraj hasičům daroval v podobě moderní techniky (každý rok to je v řádech milionů korun!!!), vyjmenujme například tzv. těžké hydraulické vyprošťovací soupravy, transportní desky, nehodové clony. Ve značné míře je tak zajištěna plná kompatibilita prostředků, využívaných jak profesionálními, tak dobrovolnými hasiči. Například tragická železniční nehoda ve Studénce v roce 2015 ukázala, že to je správná cesta.

 VIDEO

Zdroj:
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto/Video: HZS Moravskoslezského kraje

FOTOGALERIE

er.jpg
1