Hasiči lezci dnes vystoupali do 250 m

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

16.08.2019 | Topolná/Zlínský kraj
Hasiči lezci dnes vystoupali do 250 m

(16.8.2019) Neobvyklé cvičení mají za sebou hasiči ze Zlínského kraje, a to konkrétně z Uherskohradišťska a Zlínska.

Hasiči z lezecké skupiny si pro své cvičení vybrali neobvyklé místo, a to vysílač v Topolné. Pro ně samotné to byla velká výzva, neboť v tak velkých výškách běžně necvičí.

Jejich cvičebním místem se tentokrát stalo Radiokomunikační středisko Topolná na Uherskohradišťsku. Dva vysílače jsou krajinnou dominantou oblasti mezi Uherským Hradištěm a Zlínem. Jedná se o dlouhovlnný vysílač, sloužící k rozhlasovému vysílání. Vysílač má dva stožáry, stojící v obci Topolná. Každý ze stožárů je 270 m vysoký a je opatřen vysílačem schopným až výkonu 1500kW.  V současné době je z tohoto vysílače šířen program stanice Český rozhlas 1 Radiožurnál. Vysílač je také součástí systému RADIO-HELP, kdy zprostředkovává přenos informací v mimořádných situacích.

Hasiči lezci zde měli tak možnost seznámit se s konstrukcí tohoto objektu a zkusit si simulovaný zásah v takové výšce. Taktéž zde využívali různé lezecké prostředky a postupy, které by se dalo na tomto místě využít k případné rychlé záchraně uvízlé osoby.

Velký dík patří firmě České Radiokomunikace a.s. za poskytnutí těchto neobvyklých prostor k výcviku hasičů lezců.

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje