Hasiči procvičovali likvidaci požáru elektromobilu v parkovacím domě

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

18.12.2022 | Dolní Břežany/ Středočeský kraj
Hasiči procvičovali likvidaci požáru elektromobilu v parkovacím domě

V pátek 16. prosince se v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ uskutečnilo taktické cvičení, jehož námětem byl požár elektromobilu v suterénu parkovacího domu.

Za HZS Středočeského kraje se cvičení, které bylo na operační středisko ohlášeno v deset dopoledne, zúčastnily vybrané jednotky spadající pod územní odbor Kladno. Stanice Jílové vyslala prvovýjezdovou CAS a technický automobil, stanice Slaný kontejner na hašení elektromobilů a pneumatik a stanice Kladno prvovýjezdovou CAS vybavenou speciálním vysokotlakým řezacím zařízením CCS Cobra. Do cvičení se zapojili také dobrovolní hasiči obcí Dolní Břežany a Zvole, kteří vyjeli celkem se třemi CAS. V rámci mezikrajské spolupráce vyrazili na místo i kolegové z centrální stanice Sokolská HZS hlavního města Prahy, kteří mají k dispozici vyprošťovací automobil Toyota Hilux s brýlemi Omars.

Hasiči nejprve zajistili vypnutí přívodu elektrické energie do objektu a odpojení elektrovozidla od napájecího stojanu. Pak nasadili dva C proudy – jeden na zahašení plamenného hoření a druhý na ochranu okolí, kde stály další zaparkované automobily. Po lokalizaci požáru byl celý prostor odvětrán přetlakovými ventilátory. Část jednotek zkontrolovala i patra nad požárem, zda se tam nenacházejí nějaké osoby. Po odvětrání byl automobil naložen na speciální odtahové desky, na kterých byl ručně vytlačen k výjezdu z garáží.

V další fázi byl požárem zasažený automobil natažen na odtahové brýle a odvezen na volné prostranství k připravenému kontejneru, kde hasiči ze slánské stanice vůz vyvázali k hydraulické ruce a následně ho fiktivně ponořili do vodní lázně. Likvidace požáru byla operačnímu středisku ohlášena ve čtvrt na dvanáct.

Kromě všech zapojených jednotek se vyhodnocení zúčastnili i řídící důstojníci územního odboru Kladno a velící důstojník HZS hl. m. Prahy, kteří celé cvičení bedlivě sledovali. Kladenští příslušníci na úplný závěr ještě na místě cvičení vysvětlili, jakým způsobem lze likvidovat požár vysokotlakým řezacím zařízením CCS Cobra.

plk. Ing. Martin Vondra, MBA
Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík