Hasiči trénovali záchranu z vodního válce

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

26.09.2020 | Ústí nad Orlicí/ Pardubický kraj
Hasiči trénovali záchranu z vodního válce

Tento týden se směny ze stanice Ústí nad Orlicí zúčastnily odborné přípravy zaměřené na téma "Záchrana z vodního válce". Jako nejvhodnější terén byl vytipován jez Regule na řece Tiché Orlici v Ústí nad Orlicí, kde za aktuálního průtoku zhruba 1,6m3/s, a díky jeho hloubce asi 3 metry, byly ideální podmínky pro výcvik.

„Ustrojili jsme se dle předpisů do obleků pro práci ve vodě, helmu, vestu a postupně jsme si vyzkoušeli činnosti, se kterými bychom se při záchraně z vodního válce mohli setkat. Konkrétně záchrana pomocí házecího pytlíku a upoutaného zachránce. Dále pak byl na řadě upoutaný raft, pomocí něhož lze provádět záchrana, ale i pátrání po utonulých osobách,“ řekl ke cvičení nstržm. Jakub Hlavsa, DiS. instruktor pro práci na vodě a zamrzlých hladinách HZS Pardubického kraje, územního odboru Ústí nad Orlicí. Jako novinku hasič letos do výcviku zařadili záchranu pomocí paddleboardu.

Tento typ zásahu byl pro hasiče opravdu novinkou, práce s paddleboardem byla však kladně hodnocena. „Zásah byl, rychlý, efektivní a v rámci podmínek bezpečný,“ doplňuje Jakub Hlavsa.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje