Hasiči využívají technologické uzávěry dálničního tunelu Klimkovice k taktickým cvičením

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

14.01.2022 | Klimkovice/ Moravskoslezský kraj
Hasiči využívají technologické uzávěry dálničního tunelu Klimkovice k taktickým cvičením

V těchto dnech probíhají v dálničním tunelu Klimkovice práce údržby, průběžně jsou uzavírány oba tunelové tubusy. Toho využívají hasiči k nácviku zásahů v této v kraji ojedinělé stavbě. 

Tunel Klimkovice je dlouhý více než 1000 metrů, pro prvotní zásah při mimořádné události uvnitř tunelu jsou předurčeny mimo jiné profesionální jednotky ze stanic HZS Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v Bílovci, Ostravě-Přívozu a Ostravě-Zábřehu.

Zásahy v podzemní dopravní infrastruktuře jsou specifické, ať už se jedná o dopravní nehody či požáry. V prvním červencovém týdnu roku 2019 se ve dvou turnusech vystřídalo celkem šedesát příslušníků HZS MSK na speciálním výcviku v Mezinárodní hasičské akademii ve Švýcarsku, který byl zaměřen právě na tuto problematiku.

Hasiči během současné uzavírky nacvičují zásahy právě u dopravních nehod a požárů - ve čtvrtek 13. ledna 2022 si hašení v tunelu vyzkoušela právě jednotka HZS MSK z Bílovce.
 


 

Hasiči v prvotní fázi zastavují před tunelem a s jednotkou přijíždějící z opačného směru si vzájemně radiostanicemi potvrzují fungující uzavření provozu.

Specifické je i rozvíjení dopravního a útočného hadicového vedení - při podobných zásazích je při simulaci počítáno s tím, že je tunel plný vozidel, která nemohla pokračovat dále v jízdě, hasiči tak hadice rozvíjejí maximálně úsporně ve vztahu k volnému prostoru.

Nezbytným pomocníkem je zde - stejně jako u ostatních požárů - termokamera, která mimo jiné umožňuje vidět skrze zakouřený prostor.

Hasiči občanům v případě vypuknutí požáru uvnitř tunelu radí okamžitě zasažený tunelový tubus opustit k tomu určenými evakuačními propojkami, které jsou navíc při podobné mimořádné události přetlakově odvětrávány - na stěnách tunelu jsou informační tabule se vzdálenostmi a směrovou šipkou k nejbližšímu únikovému východu.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

1