Letečtí záchranáři hasičů a zdravotnické záchranné služby cvičili jak zachránit člověka, pod kterým se probořil led

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

19.02.2021 | Hradec Králové/ Královéhradecký kraj
Letošní zima vybízí k zimním radovánkám i na zamrzlých vodních plochách. Co však dělat, pokud se pod námi led propadne a jak probíhá záchrana takového člověka? Jednou z možností, jak provést co nejrychlejší záchranu, je využití vrtulníku letecké záchranné služby, která v obdobných případech spolupracuje s hasičským záchranným sborem. Situaci nacvičovali během společného výcviku letecká záchranná služba a skupina hasičských leteckých záchranářů z královéhradecké centrální stanice. Do ledové vody se cvičně propadli figuranti na slepém rameni řeky Labe v Hradci Králové.

Hasiči spolu se záchranáři nacvičovali postupy záchrany pomocí lanových technik s využitím vrtulníku, zároveň si vyzkoušeli společnou komunikaci mezi posádkou vrtulníku a leteckým záchranářem. Záchranná akce musí být rychlá a dobře načasovaná, v ledové vodě totiž dochází k rychlému podchlazení a vyčerpání organismu. V praxi to znamená rychlý přílet vrtulníku s jeho následným zavisením nad postiženým v bezpečné výšce, aby nebyl člověk ve vodě ohrožován rotorovým vírem vrtulníku. Už v průběhu tohoto manévru slaňuje k člověku ve vodě z paluby hasič, který jej okamžitě zajišťuje speciálním postrojem. Po připevnění postroje zachraňovaného k lanu následuje rychlé vyproštění z vody na břeh. Úspěšnost a rychlost zásahu závisí na sehranosti celého záchranného týmu složeného z pilota, vysazovače a leteckého záchranáře

Mrazy posledních dnů střídá obleva, proto zásadně nedoporučujeme vstup na odtávající ledové plochy. Bezpečná tloušťka pro pohyb osob na zamrzlé vodní hladině se udává kolem 12 cm v případě stojatých vod. Pokud se jedná o zamrzlou hladinu pohybující se vody, musí být led vždy ještě silnější. Pokud začne led křupat nebo praskat, ihned si lehneme na břicho a vracíme se zpět tou samou cestou, kterou jsme po ledě šli.

Pokud dojde k proboření ledu, je nezbytné dbát na vlastní bezpečnost a zvážit riziko, vyplývající z případné amatérské záchranné akce. Vždy je nezbytné ihned aktivovat IZS prostřednictvím tísňových linek.

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje