Pátek třináctého – Den požární bezpečnosti ve Středočeském kraji byl ve znamení kontroly průjezdnosti

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

15.10.2017
ddd.jpg
Česká asociace hasičských důstojníků vyhlašuje každoročně některý z pátků, který vychází na třináctý den v měsíci, za Den požární bezpečnosti.
 d.jpg
V letošním kalendáři nalezneme tento mnohými lidmi velmi obávaný a nešťastný den v lednu a říjnu. A právě podzimní pátek 13. října byl zvolen za den, kdy se hasiči snaží různými preventivními akcemi lety zakořeněnou pověru vyvrátit. Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje se pro tentokrát rozhodl, že v rámci prevence otestuje průjezdnost některých sídlišť nebo jinak hustěji osídlených oblastí, ve kterých měly v minulosti jednotky požární ochrany komplikace při cestě k zásahu.

dd.jpg
Vzhledem k tomu, že v polovině října stále ještě dost lidí vyjíždí na víkendové pobyty a výlety, rozhodl se středočeský sbor uspořádat testovací jízdy v předvečer Dne požární bezpečnosti, to znamená ve čtvrtek po 17. hodině, kdy už by převážná část obyvatel sídlišť mohla být ve svých domovech.
 ViewImage-aspx.jpg
Smyslem akce, ke které se přihlásilo všech 32 středočeských stanic, bylo nejen projet vytipované lokality ve svém hasebním obvodu, ale z provedeného průzkumu pořídit i dokumentaci. Ta by měla být podkladem pro kroky k nápravě, například pro jednání s vedením jednotlivých měst a obcí, se zástupci bytových družstev, společenství vlastnických jednotek a podobně, aby se v rámci možností podařilo rozšířit komunikace, zvětšit počty parkovacích míst nebo upravit způsob parkování (podélné, šikmé, kolmé).
Hasiči se na vybraných místech v sídlištích zaměřili i na „kuriózně“ zaparkovaná auta a na kontrolu nástupních ploch pro požární techniku. Mnozí lidé totiž při parkování svých vozidel zapomínají na skutečnost, že především výšková technika (žebříky, plošiny) potřebuje k bezpečnému ustavení i nezbytné místo pro vysunutí stabilizačních podpěr.

ddd.png

Ve většině měst a obcí se kontrol průjezdnosti zúčastnili i zástupci radnic nebo obecních úřadů, hlídky Policie ČR a městští strážníci. Společně s hasiči umísťovali na špatně zaparkované vozy kartičky s informacemi, jaké následky může nevhodně odstavené vozidlo způsobit. Naopak vzorově zaparkovaná auta byla „odměněna“ kartičkou děkovnou. Těch rozdali patrně nejvíc v Řevnicích, Stochově, Uhlířských Janovicích nebo třeba i ve Zruči nad Sázavou, kde inspekční cesty proběhly naprosto hladce.

CCCC.jpg
Z celkového počtu 32 stanic HZS Středočeského kraje se kvůli aktuálním výjezdům k událostem nemohly akce zúčastnit jednotky z Ovčár (ÚO Kolín) a Neratovic (ÚO Mělník).

por. Ing. Ladislav Holomčík – tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje
Foto:HZS Středočeského kraje