Potápěčská skupina se cvičila v přilbovém potápění

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

07.04.2022 | Hradec Králové/ Královéhradecký kraj
Potápěčská skupina se cvičila v přilbovém potápění

Nejen na zemi a ve vzduchu, náš zásahový rajón spadá i pod vodní hladinu. HZS Královéhradeckého kraje je jedním z opěrných bodů pro potápěčskou činnost, zajišťuje ji na směně "A“ pro Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj. Směny "B" a "C" pokrývá HZS Pardubického kraje. Jsme také jednou ze skupin pro speciální činnost v přilbovém potápění.

Potápěčskou skupinu HZS KHK tvoří 7 potápěčů, kteří mohou vykonávat zásahovou činnost v zatopených uzavřených prostorech a velkých hloubkách. Může dojít i na situaci, kdy se budou hasiči pohybovat v silně kontaminované vodě chemickými látkami. Proto jsou krajští hasičští potápěči vybaveni speciálními obleky Viking 1500 HDS a přilbou Kirby Morgan 77.

Přilbové potápění spočívá v tom, že potápěč je zcela chráněn i v nebezpečném prostředí. Potápěčská přilba, která váží 14,7 kilogramů, dokáže vzdorovat i nebezpečným látkám stejně jako protichemický oblek Viking. Komunikace a přenos dýchacího média mezi hladinou a zasahujícím hasičem umožňuje odolná potápěčská komunikační hadice v délkách po padesáti metrech s možností vzájemného spojení. V případě krizové situace pod hladinou má potápěč ještě možnost použít svůj vlastní, na zádech nesený záložní systém.

Tato potápěčská činnost je natolik specifická a náročná, že je zapotřebí ji pravidelně cvičit a zdokonalovat se v jejím použití. Jedno takové cvičení absolvovali na jaře potápěči HZS Královéhradeckého kraje na Správčickém písníku u Hradce Králové.

FOTO: HZS KHK/Michal Fanta
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje