REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Profesionální hasiči cvičili záchranu na vodě

V pátek 10. 7. 2020 proběhl na řece Moravě poblíž plavební komory v Uherském Ostrohu výcvik příslušníků HZS Zlínského kraje, při...

13.07.2020 | Uherský Ostroh/ Zlínský kraj
REKLAMA
REKLAMA

V pátek 10. 7. 2020 proběhl na řece Moravě poblíž plavební komory v Uherském Ostrohu výcvik příslušníků HZS Zlínského kraje, při kterém hasiči trénovali práci na vodě a záchranu tonoucích osob. 

Výcviku se pod vedením zkušených instruktorů zúčastnilo 23 profesionálních hasičů ze všech územních odborů HZS Zlínského kraje. V úvodu proběhlo zopakování všech bezpečnostních pravidel a zásad používání prostředků pro práci na vodě. Následně byli cvičící rozděleni do tří skupin a přesunuli se na jednotlivá stanoviště, kde se střídali v plnění zadaných úkolů.

První stanoviště bylo zaměřeno na záchranu osob z divoké vody. Zde se hasiči zdokonalovali v záchraně osob z břehu pomocí házecích pytlíků a dalších prostředků z výbavy profesionálních hasičů. Následně byla prováděna přímá záchrana z prostoru jezu, což bylo díky zvýšenému průtoku vody v řece velmi náročné. Hasiči si také osobně přímo vyzkoušeli, jaké to je, když jsou uvězněni ve vodním válci pod jezem a že bez řádného záchranářského vybavení je téměř nemožné se z tohoto prostoru dostat svépomocí.

Na druhém stanovišti záchranáři trénovali práci s nafukovacími čluny na klidné a následně i na divoké vodě. Nacvičovali zde mimo jiné vytažení tonoucího člověka do plavidla a zaměřili se rovněž na řešení krizových situací, jako například převrácení člunu s osádkou.

Poslední stanoviště bylo věnováno klasické záchraně osob z vodní hladiny, kdy cvičící zkoušeli různé způsoby přiblížení se k tonoucímu a jeho následný transport na břeh. Zde si na vlastní kůži vyzkoušeli také skok do neznámé vody, seskok do vody z výšky mostní konstrukce, různé plavecké styly prováděné v ochranných prostředcích pro práci na vodě, nebo také to, jak i za použití prvků sebeobrany bezpečně postupovat při záchraně člověka, který agresivně bojuje o život.

Výcvik byl při různých modelových situacích doplněn o testování nových záchranářských prostředků pro práci na vodě. Jednalo se o nové typy suchých obleků pro práci na vodě a také o záchranářský Paddleboard, který byl samotnými cvičícími hodnocen velmi kladně.

Voda je opravdový živel, který při nedodržení základních pravidel dokáže být velmi nebezpečný, což dokazují i tragické události, které se v posledních měsících staly i na území Zlínského kraje. Hasiči tak musí být neustále připraveni pomoci osobám v nouzi i u těchto mimořádných událostí a proto budou obdobné výcviky prováděny i v budoucnu.

Autor: kpt. Ing. Tomáš Bártek, specialista v oblasti IZS a řízení jednotek požární ochrany HZS Zlínského kraje
Zdroj: HZS Zlínského kraje

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
04.05.2026 Požár uvěznil rodinu, rozhodující byly vteřiny a pomoc sousedů Požár zahradního domku odřízl dvě děti a seniorku od úniku. Díky rychlé reakci sousedů se všichni dostali do bezpečí. Zobrazit článek
Z regionu
04.05.2026 Neuvážený telefonát skončil zásahem policie a pobytem v cele Výhrůžka na tísňové lince spustila rychlou reakci policie. Muž skončil v cele a čelí podezření z trestného činu. Zobrazit článek
Z regionu
04.05.2026 Pohotová reakce zabránila tragédii na mostě Policista mimo službu zasáhl ve chvíli, kdy šlo o život. Na mostě zabránil ženě v pádu a udržel ji do příjezdu pomoci. Zobrazit článek
Z regionu
04.05.2026 Zběsilá jízda ulicemi skončila zásahem policie Řidič se zákazem řízení ujížděl policii a ohrožoval okolí. Zásah skončil jeho zastavením a použitím donucovacích prostředků. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru