Tvrdý výcvik hasičů na stanici

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

21.04.2021 | Pardubice/ Pardubický kraj
Tvrdý výcvik hasičů na stanici

Když vám hasič řekne, že uvnitř hořícího objektu nic neviděl, tak mu určitě věřte. Jsou totiž situace, kdy při požáru hasič nevidí ani když si dá svou ruku před masku (obličej) dýchacího přístroje.

Neděláme si legraci. A víte, jak se takové situace trénují? Jednoduše, zorník masky se zalepí neprůhlednou páskou a jde se do neznámého prostředí. A právě takový výcvik dnes absolvovali hasiči na stanici v Pardubicích.

Provádět průzkum a pohybovat se v zakouřeném prostoru, je bezesporu jedna z velmi náročných činností.

Zkuste si sami doma zavázat oči šátkem a pohybujte se po domě či bytu. Povedlo se vám to? A teď si představte, že jste v úplně cizí místnosti, úplně cizím objektu a hledáte osobu, které se přes silný kouř a možná i plameny nepovedlo dostat se z hořícího domu.

Někdy jsou prostory tak úzké, že si musí hasiči sundat i dýchací přístroj ze zad, aby se úzkým prostorem dostali za hledanou osobou.

„V neznámém prostoru musíme mít dobrou orientaci, odhadnout vzdálenosti, ale i čas, po který se pohybujeme v neznámém objektu. Velkým pomocníkem nám bývá termokamera,“ přibližuje těžké situace při výcviku nprap. Jakub Nezval, velitel družstva na stanici v Pardubicích. „Při tomto výcviku se zakrytými zorníky masky musí hasiči nalézt osobu v co nejkratším čase, nasadit ji vyváděcí masku a opustit prostor. Opakujeme tento způsob výcviku s dýchací technikou zhruba každé tři měsíce. Musíme být prostě připraveni na reálné situace, a toto je nejlepší způsob,“ uzavírá dnešní trénink Jakub Nezval.

Podívejte se na fotky, které mluví za vše.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje