V Temelíně proběhlo cvičení zaměřené na pád letadla

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

25.09.2022 | Temelín/ Jihočeský kraj
V Temelíně proběhlo cvičení zaměřené na pád letadla

Profesionální hasiči ze stanic Týn nad Vltavou a Suché Vrbné se zapojili do cvičení, které ve čtvrtek 22.9.2022 proběhlo v Jaderné elektrárně Temelín. 

Námět cvičení předpokládal pád velkého dopravního letadla přímo do areálu elektrárny. Podle scénáře neměly být ohroženy klíčové technologie a reaktor, ale dochází k rozsáhlému požáru.
Prvotní zásah provádí podniková jednotka Jaderné elektrárny Temelín, která „hořící letadlo“ hasí pěnou a ochlazuje okolí požáru, aby zabránila dalšímu rozšíření požáru a zároveň požár dostala pod kontrolu. Další jednotky pak ochlazují budovy v bezprostřední blízkosti.
Ze zapojených jednotek HZS Jihočeského kraje do elektrárny dorazila jako první týnská jednotka, po patnácti minutách pak přijeli i suchovrbenští profesionálové. „Z Týna i Českých Budějovic jsme přivezli cisterny, které by poskytly dodatečné zásoby vody pro zásah. V obou cisternách jsme přivezli dohromady téměř 18 tisíc litrů vody. V reálné situaci by cisteren bylo potřeba víc. Tady šlo o to, abychom procvičili komunikaci a především dojezdové časy,“ uvedl plk. Jiří Pešek z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, ředitel územního odboru České Budějovice, do kterého zasahující jednotky spadají.
Podle energetiků je podobná situace velmi málo pravděpodobná, nicméně scénář umožnil procvičit především součinnost všech zapojených složek a organizací.

(autorem fotografií je JE Temelín a ZZS Jihočeského kraje)

Zdroj: HZS Jihočeského kraje
 

1