Hasiči zachraňovali dva uvízlé daňky

Žhavé aktuality/Kuriozity

23.07.2018
Hasiči zachraňovali dva uvízlé daňky

Dva daňci uvízli , 22.července 2018, o víkendu, v bioseptické jámě, která se nachází ve Zlíně v místní části Štípa.

ViewImage-aspx.jpg

Operační důstojník do místa události poslal v sobotu v sedm hodin večer profesionální hasiče ze stanice Zlín.

Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že dva živí daňci uvízli ve velké betonové nádrži a nemohli se dostat ven, neboť v nádrži se nacházela gumová textilie a zvířata při snaze dostat se ven, po ní klouzali zpět do nádrže. Hasiči proto na stěnu nádrže natáhli dvě široké textilní plachty. Poté povoláváním nahnali oba daňky do místa, kde se plachta nacházela. Po chvíli obě zvířata po plachtě sama vylezla ven z nádrže a utekla do blízkého lesa.

Šetření této události si převzali místní státní policisté.

INFO.png

danek-skvrnity.jpg

Daněk skvrnitý

Obývá listnaté a smíšené lesy. V přírodě je plachý, ale v oborách vychází na pastvu i na otevřená prostranství. Samice s mláďaty a mladší samci žijí v oddělených stádech, dospělí samci jsou někdy samotářští. Říje probíhá v říjnu, přibližně o měsíc později než u jelenů lesních. Samci při ní soupeří o výsadní postavení, obhajují teritorium a přetlačují se parohy. Daněk se v říji ozývá chrochtavými zvuky - rocháním, které vzniká vtahováním vzduchu do hrtanu. Daněk se v říji páří s více danělami. Říje ovšem není tak bojovná jako u jelenů. Březost trvá necelých 8 měsíců. Počátkem léta samice přivádí na svět jediné mládě. To se brzy dokáže postavit na nohy, ale až do stáří několika týdnů většinu času leží. Matka ho kojí 4 měsíce. Celkově lze říci že veškeré projevy (říje, kladení, nasazení paroží atd.) jsou ve srovnání s jelení zvěří posunuté o 3 týdny. Daněk ve srovnání s ostatní sparkatou zvěří působí minimální škody, protože neloupe kůru stromů ani neokusuje jejich výhonky. Živí se převážně bylinami a trávou, na podzim sbírá také kaštany, žaludy a jiné plody. Pokud má možnost, rád navštěvuje pole, kde spásá obilniny, pohanku apod.Pokud jsou daňci znepokojeni, mávají ocasem a ukazují jeho bílou spodní část. Při útěku se někdy odráží všemi čtyřmi končetinami a prudce odskakují.
Zdroj  a foto: Wikipedia

Zdroj :