Až 1825 výjezdů hasičů kvůli silnému větru

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

Až 1825 výjezdů hasičů kvůli silnému větru

vitr4.jpg
Během úterý 30. října 2018 vyjeli hasiči v souvislosti s větrným počasím k 1825 technickým zásahům, denní průměr v počtu technických výjezdů tak byl překročen 11krát.

statistika-graficke-pozadi-pojem-kresby_csp6969679.jpg
V úterý 30. října 2018 jednotky požární ochrany vyjely celkem ke 2043 událostem, z čehož 1825 bylo technických zásahů. Hasiči v souvislosti se silným větrem zasahovali u popadaným stromů a ulámaných větví, které blokovaly komunikace, nebo u uvolněné střešní krytiny, která ohrožovala občany. V několika případech došlo také k pádu drátů elektrického vedení. K nejpostiženějším patřily kraje Pardubický, Kraj Vysočina a Moravskoslezský.

plzen-has.pngV Pardubickém kraji hasiči pomáhali také řidiči, který s nákladním automobilem kvůli větru skončil na boku v Jablonném nad Orlicí.

0_foto_nahled-php.jpgV Olomouckém kraji vlivem silného větru došlo k padnutí stromu na přívod elektrické energie do města Litovle a ve městě byly přerušeny dodávky elektřiny na celé dopoledne.

hzsmsk.jpgV Moravskoslezském kraji jednotka zasahovala při odstranění stromu z trolejového vedení na trati Třinec – Čadca, trať byla uzavřena na více než 3 hodiny.

plzen-has-(1).pngVe Zlínském kraji vyjely v úterý jednotky hasičů k požáru lesního porostu v lokalitě Bílová o rozloze 100 x 150 metrů. Právě silný vítr značně komplikoval celý zásah a z důvodu možného rozšíření požáru do dalších lesních porostů byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu a na místo bylo povoláno 17 jednotek hasičů. Příčinou požáru byla dle vyšetřovatelů příčin požárů HZS Zlínského kraje nedbalost při pálení klestí. Škoda na majetku díky rychlému zásahu hasičů nevznikla.

staistika1.jpgCelkový počet včerejších zásahů byl o 570 % vyšší, než je dlouhodobý průměr a počet technických zásahů byl dokonce o 1027 % vyšší, než je dlouhodobý průměr. Nyní se povětrnostní situace již uklidnila a ČHMÚ nevydal žádné další výstrahy.

Michaela Franclová

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová