Máte problém? Tak si zajeďte do Pelhřimova a hasiči v Pelhřimově spálí všechny vaše problémy

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

13.08.2018
fff.jpg

Letos model krematoria slavnostně odhalili ve středu 8. srpna 2018 starosta města Ing. František Kučera, starosta Spolku přátel hasičských hudeb ČR Ing. Miroslav Šimon a za profesionální hasiče Vlastimil Studený, vedoucí kanceláře generálního ředitele HZS ČR a duchovní otec této recese.  Každý, kdo bude chtít, může do krematoria vhodit napsaný problém, bolístku nebo trápení.

gl.jpg

V sobotu 25. srpna,
v rámci Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů Pelhřimov 2018, krematorium úderem deváté hodiny večerní na náměstí vzplane a spolu se všemi starostmi nenávratně shoří.

hgf.jpg

Zmíněné krematorium v Pelhřimově stabilně nenajdete, v roce 2010 jej však na pár dní hasiči, u příležitosti desetiletého výročí své existence postavili. Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního pelhřimovského krematoria za tři dny, kdy existovalo, vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil. Po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda byla do stříkačky přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz vytvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných o návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, i přes veškerou snahu Pelhřimovské krematorium do základu shořelo a jeho existenci připomíná už jen pamětní deska a vytvořený rekord v přepravě vody na hašení požáru lidským řetězem, ten byl také v Pelhřimově 1. září 2010 potvrzen Agenturou Dobrý den Pelhřimov.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR