31.leden Ledovka trápí jihočeské silnice

HZS Jihočeský kraj

31.01.2017
31.leden Ledovka trápí jihočeské silnice

Přesně jak předpovídala výstraha vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem, dorazila v noci na úterý 31. ledna i do Jihočeského kraje ledovka. Tak jako v celé České republice pokryla silnice silná vrstva ledu. Jednotky HZS Jihočeského kraje od noci zasahovaly u pěti nehod. Žádná z nich naštěstí nebyla s tragickými následky.
Profesionální jednotka ze stanice Tábor vyjela v 0:58 hodin k tahači s návěsem, který uvíznul na zledovatělé silnici mezi obcemi Chýnov a Kladruby. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že tahač s návěsem při couvání na vyhrazené parkoviště sjel přední nápravou mimo komunikaci a ze sněhu nebyl schopen se sám vyprostit. Vozidlo zasahovalo do jízdního pruhu a omezovalo provoz na komunikaci. Táborská jednotka provedla zajištění místa události a zahájila podrobný průzkum stavu tahače (odklizení sněhu v oblasti přední nápravy a zjištění polohy vozu na podloží). Ukázalo se, že tahač je pravým bokem mimo zpevněnou část komunikace. Hasiči proto ustavili vyprošťovací automobil, zakotvili tahač lanovým navijákem za šasi návěsu, které bylo pomocí vzduchového systému zvednuto na maximální výšku. Jednotka tak poté vyprostila tahač zpět na komunikaci a odstavila ho na blízké parkoviště. U nehody byla přítomna Policie ČR.
Malont likvidovali od 7:40 hodin profesionální hasiči ze stanice Kaplice následky dopravní nehody osobního automobilu. Vůz, který skončil na střeše, hasiči zajistili protipožárním opatřením a zkontrolovali, zda nedochází k úniku provozních kapalin. Zdravotníci ZZS ošetřovali jednu zraněnou osobu. Zásah kaplická jednotka ukončila před 10. hodinou.
Operační středisko HZS Jihočeského kraje vyslalo v 8:32 hodin jednotku profesionálních hasičů ze strakonické stanice do obce Podsrpk ohlášené dopravní nehodě. Na místě hasiči zjistili, že se jedná o nehodu vozu Škoda Superb do zdi, řidič vyváznul bez zranění. V době příjezdu hasičů měla Policie ČR nehodu již zadokumentovánu, hasiči proto cisternou vytáhli Škodu od zdi do jízdního pruhu vozovky a po příjezdu odtahové služby pomohli s naložením. Po dobu zásahu řídila strakonická jednotka provoz na komunikaci.
U další nehody zasahovali českokrumlovští profesionální hasiči od 11:52 hodin u Větřní, kde havaroval nákladní automobil značky Iveco. Nehoda byla původně ohlášena s nutností vyproštění zraněných osob. Když však hasiči k nehodě přijeli, byl zraněný řidič mimo havarované auto v péči zdravotníků ZZS. Iveco se nacházelo mimo vozovku, hasiči jej zajistili proti požáru a proti úniku provozních kapalin. Před 13. hodinou jednotka HZS předala nehodu Policii ĆR k šetření a zásah ukončila.
V Třeboni, části obce Břilice u sídelní jednotky Dvorce zasahovala od 11:34 hodin třeboňská profesionální jednotka u dopravní nehody osobního automobilu. Nehoda se obešla bez vyproštění, ZZS odvezla jednu zraněnou osobu. Hasiči v místě nehody řídili provoz na frekventované komunikace a zároveň zajistili havarovaný vůz protipožárním opatřením. Nehodu na místě šetří Policie ČR.

Zpracovala: por. Ing. Vendula Matějů
HZS Jihočeský kraj