Hasiči likvidovali chov 17 000 kachen

HZS Jihočeský kraj

02.02.2017
Hasiči likvidovali chov 17 000 kachen
Již šest ohnisek aviární influenzy potvrdili pracovníci Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj v Jihočeském kraji. Poslední ohnisko se objevilo ve velkochovu kachen ve Vlachově Březí. Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj zažádala jihočeské hasiče o součinnost při likvidaci několika tisícového chovu.
Stejně tak jako minulý týden v Blatné se jednalo o komerční velkochov. V dnešním případě (1. února)  se však výrazně navýšil počet chovaných kusů. Velkochov ve Vlachově Březí sčítal dohromady přibližně 17 000 kusů malých kachen.
U likvidace ohniska nákazy v chřipkou zasaženém chovu zasahovali profesionální hasiči opět z téměř celého kraje. Do Vlachova Březí vyjela technika ze stanic Prachatice, Strakonice, Písek, Tábor, České Budějovice, Český Krumlov a Křemže. U zásahu byly přítomny více než čtyři desítky hasičů. Vzhledem k rozsahu události a množství nasazených hasičů, techniky a dalších prostředků byl operačním střediskem vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.
Veškerá vyslaná hasičská technika se do Vlachova Březí dostavila již v dopoledních hodinách. Následovala stavba dekontaminační linky a stanů pro týlové zabezpečení.
Vlastní likvidace chovu trvala něco málo přes dvě hodiny. K rychlému průběhu zásahu přispělo to, že přestože se jednalo o chov k dosud nejvyšším počtem drůbeže, nebyly malé kachny do kontejnerů dávány jednotlivě. Byly nejprve ukládány do menších plastových kontejnerů, které urychlily celkovou manipulaci.
Úkolem jednotek HZS Jihočeského kraje byl sběr a naložení všech kachen do připravených kontejnerů. Přímo v ohnisku se pohybovalo 12 hasičů vybavených ochrannými obleky, respirátory, rukavicemi a holínkami přilepenými izolačními páskami k oblekům. Stejně zajištěni byli i pracovníci KVS, kteří do vytýčeného nebezpečného prostoru vstupovali společně s hasiči. Ve stanech týlového zabezpečení byli stále připravena další dvanáctka stejně vybavených hasičů, kteří střídali své kolegy. Každý z hasičů, který ukončil zásah v nebezpečné zóně, musel projít osobní dekontaminací, tzn. vše, co měl v zóně na sobě, musel svléknout a uložit do pytle (jednorázové ochranné obleky a filtry z masek jsou likvidovány, maska holiny a rukavice se dekontaminují) a teprve pak se mohl obléknout do svého běžného zásahového obleku a opustit zónu.
Kontejnery se všemi usmrcenými kachnami byly následně naloženy na nákladní vozy. Aby vozy mohly opustit nebezpečný prostor a mohly odjet do kafilerie, musely také projít dekontaminací. Hasiči všechny vozy očistili od možné nákazy v postavené dekontaminační lince. Ukončení dekontaminace velitel zásahu nahlásil v 15:04 hodin. Pak začal postupně zasahující jednotky odesílat zpět na jejich základny.

Zpracovala: por. Ing. Vendula Matějů
                                                                                                                  HZS Jihočeského kraje