Hasiči likvidovali ve Volyni další ohnisko ptačí chřipky

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

14.02.2017
Hasiči likvidovali ve Volyni další ohnisko ptačí chřipky
V pondělí 13. února 2017 krátce před devátou hodinou dopolední vyjeli strakoničtí profesionální hasiči do Volyně, kde u místního malochovu potvrdila Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj (KVS) další ohnisko aviární influenzy.
Zasahující hasiči, kteří byli přímo v kontaktu s nakaženou drůbeží, byli vybaveni ochrannými obleky, respirátory, rukavicemi a holínkami přilepenými izolačními páskami k oblekům. Stejně zajištěni byli i pracovníci KVS, kteří do vytýčeného nebezpečného prostoru vstupovali společně s hasiči. Úkolem hasičů bylo podávat jednotlivé kusy drůbeže pracovníkům KVS. Ti je pak injekčně usmrcovali. Celkem se jednalo o 88 kusů drobné domácí drůbeže (hus,kachen, křepelek, perliček a slepic).

Každý, kdo ukončil zásah v nebezpečné zóně, musel po ukončení zásahu projít osobní dekontaminací, tzn. vše, co měl v zóně na sobě, musel svléknout a uložit do pytle (jednorázové ochranné obleky a filtry z masek jsou likvidovány, maska holiny a rukavice se dekontaminují) a teprve pak se mohl obléknout do svého běžného zásahového obleku a opustit zónu.

Krátce po polední pak hasiči a pracovníci KVS zásah ukončili.

Vendula Matějů
HZS Jihočeský kraj