Zásahy spojené s bouřkou

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

07.06.2019 | Jihočeský kraj
Zásahy spojené s bouřkou

Okolo čtyřiceti událostí evidují jihočeští profesionální a dobrovolní hasiči v souvislosti s likvidací následků prudkého deště a bouřky, které se přehnaly ve čtvrtek v noci přes Jihočeský kraj.

Přesně jak určila výstraha Českého hydrometeorologického ústavu bouřky zasáhly jižní Čechy v době od 19. hodiny do půlnoci. Během těchto hodin hasiči vyjížděli nejvíce na Českokrumlovsku, Českobudějovicku, Strakonicku a Táborsku.

Nejčastěji jednotky odčerpávaly vodu ze zatopených sklepů. Těchto událostí byla přibližně polovina. Hasiči zasahovali například v Českém Krumlově, Táboře, Českých Budějovicích, v Křemži, Drahonicích nebo na Včelné.

Ve čtyřech případech čerpali vodu z kanálů, které nestíhaly přívalový déšť pobírat, a to v Táboře, Vidově, Českém Krumlově a v Hluboké nad Vltavou.

Opět v Táboře a Českém Krumlově a dále také v Hrdějovicích, obci Kosmo, Borové Ladě a v Cehnicích pak jednotky čistily ze silnic naplavené nánosy bahna a půdy.

V Hluboké nad Vltavou bylo nutné z vodní laguny vyprostit dvě uvízlá osobní auta.

Nejzávažnější situace byla na Vodňansku, kde v obci Bílsko prudký přívalový déšť zatopil rodinný dům. Hasiči z něj na clunu evakuovali dvě osoby. Postaral se o ně starosta obce, který jim zajistil náhradní ubytování.

Pomoc pro zasažené obce na Vodňansku pokračuje i v průběhu pátečního dopoledne. Na žádost starosty obce Budyně hasiči poskytli 11 vysoušečů, které jsou zapůjčeny do obcí Bavorov, Bílsko a Budyně.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje