Hasiči v Brně testují „zelenou vlnu“ na brněnských křižovatkách/VIDEO

HZS Jihomoravský kraj//Źhavé aktuality/Z regionů

22.12.2017
Hasiči v Brně testují „zelenou vlnu“ na brněnských křižovatkách/VIDEO
Ve spolupráci s Brněnskými komunikacemi, Dopravním podnikem města Brna, Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje a odbornými brněnskými firmami brněnští hasiči testují tzv. preferenci vozidel IZS ve městě Brně.
34657.jpg
Principem preference je nastavit zelenou v křižovatce jen ve směru, ze kterého přijíždí vozidlo jedoucí k zásahu. Všechny ostatní směry včetně chodců mají v tu chvíli červenou. Aktuálně probíhají testy ve třech oblastech města Brna na šesti křižovatkách. Komunikačními jednotkami jsou v současné době vybavena dvě  vozidla.
VIDEO

Projekt má za cíl ověřit přínos preference vozidel pro větší bezpečnost v dopravě pro záchranáře i ostatní účastníky silničního provozu při jízdě k zásahu v podmínkách města Brna. Díky plynulejšímu průjezdu se také předpokládá zkrácení dojezdových časů vozidel a tím poskytnutí rychlejší pomoci občanům.
Testovací provoz preference představil ve středu 20. Prosince 2017 na  stanici hasičů v Brně-Líšni Ing. Vít Beran, předseda Komise bezpečnosti a veřejného pořádku města Brna: “Za město Brno podporuji projekt, který může zvýšit bezpečnost občanů města.

Testování je unikátní tím, že je použit jednotný celoevropský standard pro komunikaci v dopravě mezi vozidly a dopravní infrastrukturou tzv. V2X (C2X). V rámci České republiky se jedná o jedno z prvních použití tohoto komunikačního protokolu pro řízení dopravy.

mjr. Ing. Bronislav Kocman - HZS Jihomoravského kraje
 
Zdroj:
Jaroslav Mikoška
firebrno.cz
Foto,VIDEO: HZS Jihomoravského kraje