Požár ohrožoval hospodářská zvířata

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

17.03.2023 | Šošůvka/ Jihomoravský kraj
Požár ohrožoval hospodářská zvířata

Pátek, 17. března 2023 – Ve čtvrtek odpoledne zachvátily plameny hospodářské stavení v obci Šošůvka na Blanensku. Jeden hasič skončil v péči záchranné služby. 

Před 15. hodinou jsme přijali informaci o požáru stodoly, která byla propojena s dalšími obytnými objekty. Plameny pohltily stavení o rozměrech asi 20 x 20m.

Na místo vyjely jednotky z II. stupně požárního poplachu. V místě zasahovaly 4 profesionální jednotky hasičů a 11 dobrovolných jednotek. Na plameny jsme nasadili několik vodních proudů a vzhledem k velikosti zásahu rozdělil velitel prostor na 3 bojové úseky. 

Hasiči se zapojili do záchrany hospodářských zvířat ze zasaženého objektu a přemístili je do bezpečí mimo požářiště. K události proto vyjela také jednotka Brno-Přehrada, která se specializuje na záchranu zvířat.  

O zázemí a občerstvení zasahujících hasičů se postaraly jednotky dobrovolných hasičů vycvičené k plnění úkolů na úseku ochrany obyvatelstva,  které disponují specifickým vybavením pro zabezpečení týlu zásahu. Využili jsme i speciální protiplynový automobil ze stanice Brno–Líšeň, který na místě měnil dýchací techniku.  

Oheň se podařilo dostat pod kontrolu po dvou hodinách. Celý zásah se protáhl až do nočních hodin z důvodu dohašovacích prací a vyklízení uskladněného sena a slámy. S touto činností nám pomohli místní občané s těžkou technikou. Požár se podařilo zlikvidovat po necelých 7 hodinách zásahu.


Během zásahu se zranil příslušník HZS, na kterého spadla část střešní konstrukce. Hasič skončil v péči ZZS, která jej po ošetření převezla k dalšímu vyšetření do brněnské nemocnice.

Předběžná škoda byla našim vyšetřovatelem vyčíslena na 900 tisíc korun a zásahem jsme uchránili majetek za 9 mil. korun. Příčina požáru je stále v šetření, ale pracujeme s verzí nedbalosti. 

Štěpán Komosný, HZS Jihomoravského kraje

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje