Na Chebsku veterinární správa potvrdila dvě ohniska ptačí chřipky

HZS Karlovarský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

28.02.2017
Na Chebsku veterinární správa potvrdila dvě ohniska ptačí chřipky
Podle informací státní veterinární správy jsou v Karlovarském kraji už tři potvrzená ohniska. Ze dvou posledních bude ve čtvrtek 2.3 2017 utracena veškerá drůbež.
Žádost o součinnost při provádění záchranných a likvidačních prací v souvislosti s výskytem takzvané ptačí chřipky na území Karlovarského kraje obdrželi hasiči v úterý dopoledne od Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj. Veterinární správa potvrdila výskyt nebezpečné nákazy – aviární influenzy (chřipky ptáků) u chovatele na Chebsku, hospodářství Poustka a Klest. V obou komerčních chovech je dohromady téměř 35 tisíc kusů drůbeže.
Na základě vyžádané pomoci poskytnou hasiči dekontaminační linku pro očistu techniky a zasahujících osob a dostatek ochranných obleků. Likvidaci obou chovů provedou veterináři přímo v místě ohnisek. Už nyní jsou oba chovy uzavřené, technika hasičů bude na místo zásahu najíždět ve středu po zasedání krizového štábu ORP Cheb. Samotná likvidace drůbeže bude provedena ve čtvrtek a v pátek.
Kromě těchto dvou ohnisek státní veterinární správa potvrdila už o víkendu jedno ohnisko v malochovu v Božičanech na Karlovarsku. Jednalo se o zhruba tři desítky kusů drůbeže, jejichž likvidace byla provedena bez součinnosti hasičů.
Během zítřka budou informováni starostové obcí v ochranné a dozorové zóně o nařízení veterinářů, podle kterého se bude provádět evidence drůbeže v malochovech v tříkilometrové ochranné zóně u obou ohnisek.

Martin Kasal
HZS Karlovarského kraje