Události v Královéhradeckém kraji 13.1.2017

HZS Královéhradeckého kraje

16.01.2017
Události v Královéhradeckém kraji 13.1.2017

 
 
Pátek 13. ledna 2017
 
Hned o půl osmé ráno vyjeli profesionální hasiči z Trutnova a hasiči HZS podniku Správy železniční dopravní cesty Nymburk ke střetu osobního vozidla a vlaku na železničním přejezdu v Mírové ulici v Trutnově. Osobní vůz skončil po nárazu s poškozeným motorovým prostorem u přejezdu. Nehoda se obešla bez zranění. Hasiči pouze zabezpečili vozidlo proti požáru a odpojili autobaterii. K úniku provozních kapalin a pohonných hmot nedošlo. Příčiny a okolnosti nehody šetří Policie ČR a Drážní inspekce. (foto: stanice Trutnov)
 
V pátek v 08:38 hodin byli profesionální hasiči z Trutnova a dobrovolní hasiči z Hostinného přivoláni k záchraně koně, který spadl ze srázu v místní části Karlovka v Chotěvicích na Trutnovsku. Zvíře skončilo zraněné zhruba šest metrů pod srázem v potoce. Hasiči upevnili koně do popruhů a za využití traktoru místního občana ho vytáhli z potoka. Zraněné zvíře prohlédl přivolaný veterinář, který rozhodl o jeho utracení. (foto: stanice Trutnov)
 
K další železniční nehodě došlo v pátek odpoledne u obce Chotěvice na Trutnovsku. Na železničním přejezdu se střetl osobní vlak s nákladním vozidlem. I v tomto případě se nehoda obešla bez zranění. Na místo události vyjeli v 16:27 hodin profesionální hasiči z Trutnova, dobrovolní hasiči z Hostinného a hasiči HZS podniku Správy železniční dopravní cesty Nymburk. Ti po příjezdu na místo zkontrolovali řidiče nákladního auta, který vystoupil ještě před srážkou. Stejně tak strojvedoucí vlaku opustil kabinu ještě před nárazem. Ve vlaku cestovalo zhruba 25 lidí, kteří bezpečně vystoupili a náhradní autobusovou dopravu přejeli na nejbližší železniční stanici. Hasiči jímali a přečerpali zhruba 200 litrů nafty z poškozené nádrže nákladního automobilu. Královéhradečtí hasiči následně předali místo události drážním hasičům a vrátili se zpět na své základny. Po zadokumentování události byl nákladní vůz vyproštěn a odstraněn z profilu trati. (foto: stanice Trutnov)
 
Během pátečního dne hasiči také odklízeli sníh ze střech a vyprošťovali uvízlá vozidla. Profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové odstraňovali sníh ze střechy budovy v Mánesově ulici v Hradci Králové.
 
Obě jednotky hradeckých profesionálních hasičů z centrální stanice a stanice Pražská vyjely v pátek v 15:21 hodin k dopravní nehodě dvou osobních vozidel a autobusu MHD v ulici Na Břehách v Hradci Králové. Po střetu vyjel autobus mimo vozovku, kde narazil do stromu. Hasiči po příjezdu na místo zkontrolovali zdravotní stav cestujících v autobusu a ve spolupráci se záchranáři pomohli s jejich ošetřením. Záchranná služba nakonec převezla tři osoby k dalšímu vyšetření do nemocnice. Hasiči odpojili u autobusu a jednoho z havarovaných vozidel autobaterie. Poškozený autobus si převzali pracovníci dopravního podniku, kteří zajistili jeho vyproštění specializovanou firmou. Příčiny nehody šetří Policie ČR. (foto: centrální stanice Hradec Králové)
 
Na Jičínsku jednotka profesionálních hasičů z Hořic pomáhala řidiči autobusu, který sjel do příkopu v Lukavci u Hořic. Kvůli množství sněhu zůstaly dveře autobusu zablokovány a šest cestujících i s řidičem se nemohli dostat ven. Hasiči odházeli sníh od dveří a pomohli všem bezpečně vystoupit. Nikdo z cestujících nebyl při nehodě zraněn. Z autobusu došlo z důvodu jeho náklonu k nepatrnému úniku pohonných hmot. Hasiči pomocí navijáku cisterny vyprostili vozidlo zpět na vozovku. (foto: stanice Hořice)
 
Profesionální hasiči z Nové Paky odklízeli strom z vozovky u obce Stav a jejich kolegové z Jičína vyprošťovali nákladní vůz ze sněhové závěje v Karlově u Staré Paky.
 
Plné ruce práce měli také hasiči na Náchodsku, kteří v pátek 13. ledna 2017 odklízeli stromy z komunikací v Broumovské ulici a v ulici Na Vyšehradě v Náchodě – Babí nebo Hořičkách. V části Zlíčko ve Vysoké Srbské spadl strom na osobní vozidlo. Při události nebyl nikdo zraněn.
Na několika místech v okrese uvízly ve sněhu a sněhových závějích osobní a nákladní automobily. Hasiči pomáhali vyprošťovat kamiony u obce Jetřichov a Dolní Radechová, osobní vozy ve Žďárecké ulici ve Velkém Poříčí, Teplicích nad Metují, Slavíkově v Horní Radechové.
Dobrovolní hasiči z Chvalkovic odstraňovali ledové rampouchy ze střechy místní základní školy.
Profesionální hasiči z Náchoda vyjeli v 15:53 hodin k pádu střechy kůlny v Petrovicích. Plechová střecha se propadla zřejmě pod tíhou sněhu a zavalila šest vozidel. Hasiči provizorně stabilizovali a zabezpečili trosky kůlny a odtáhli jeden automobil zn. Tatra 603, který se nenacházel přímo pod zřízenou střechou. Po zajištění objektu a označení místa zřízení se hasiči vrátili zpět na základnu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn.
 
Na Rychnovsku hasiči vyprošťovali posypový vůz, který uvízl v části Masty v Bílém Újezdu. Dále pomáhali dodávce z příkopu ve Sněžném a zapadlému kamionu v Bohdašíně.
 
Hasiči na Trutnovsku odklízeli stromy z vozovky v Adamově, odstraňovali rampouchy ze střechy základní školy v ulici 5. května ve Vrchlabí a vyprošťovali nákladní vozidlo v Peci pod Sněžkou.
 
 
por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje