Čelní srážka dvou aut: Čtyři zranění, mezi nimi dítě

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

12.05.2025 | Ostrava/ Moravskoslezský kraj

Mostní pod tlakem sirén: Dramatická nehoda ochromila část Ostravy


REKLAMA
Čelní srážka dvou aut: Čtyři zranění, mezi nimi dítě

 

V neděli odpoledne se ulice Mostní v ostravské části Hrabová proměnila v dějiště dramatické záchranné operace. V 14:40 zaznělo tísňové volání, které odstartovalo závod s časem – dvě osobní vozidla se střetla s takovou razancí, že výsledkem byla čtveřice zraněných, mezi nimi i dítě. V několika okamžicích se běžná dopravní tepna změnila v uzavřenou zónu, kterou ovládly majáky, sirény a napjatý boj o lidské zdraví.

Zásah během minut: Sirény v akci

Operační středisko hasičů okamžitě vyslalo do akce dvě jednotky profesionálních hasičů z Ostravy-Jih a Zábřehu. Jejich zásah byl bleskový a precizně koordinovaný – spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou a Policií ČR byla klíčová. V čase, kdy na místě ještě dozníval šok z nárazu, už červené přilby mířily k vozidlům.

Jedno ze zdemolovaných aut skončilo napříč jízdními pruhy, druhé narazilo čelně do betonové zídky u chodníku. Kolem roztroušené úlomky, rozbitá skla, z podvozku unikající kapaliny a lidé v šoku – scénář, jaký nikdo nechce vidět na vlastní oči. A přesto se stal skutečností.

Záchrana v první linii

Zásahová jednotka neotálela ani vteřinu. V jednom z vozidel zůstala zaklíněná osoba, hasiči museli použít hydraulické vyprošťovací zařízení, aby ji dostali ven. Přitom už poskytovali základní předlékařskou pomoc dalším zraněným – dospělým i dítěti. Každá sekunda se počítala.

REKLAMA

Podle svědků bylo dítě při vědomí, ale plakalo a drželo se za hlavu. "Když jsem slyšel ten náraz, vyběhl jsem ven. Hned jsem viděl, že to nebude lehké. Hasiči přijeli snad do pěti minut," řekl obyvatel přilehlého domu. „Přivezli nosítka, jeden muž zůstal na místě sedět opřený o sloup, další dvě ženy plakaly. Hrozná scéna.“

Oheň nezačal – ale připraveni byli

I když na místě nehrozil okamžitý požár, profesionálové neponechali nic náhodě. Provedli důkladná protipožární opatření – odpojení baterií, ochlazení motorového prostoru a především kontrolu úniku provozních kapalin. Sorbenty pohotově zasypali motorový olej i chladicí kapalinu, které stékaly po nakloněné vozovce. Životní prostředí tak zůstalo uchráněno, ale srdce přihlížejících občanů bylo sevřené obavami.

Zásah uzavřel celou komunikaci

Po celou dobu záchranné akce byla Mostní ulice uzavřena. Policie odkláněla dopravu a situaci na místě dokumentovala. Dopravní experti zkoumali brzdné dráhy, pozice vraků a stopy po nárazu, aby mohli přesně určit příčinu a viníka. Na informacích záleží – právě ony mohou rozhodnout o spravedlnosti i o tom, zda někdo ponese odpovědnost.

Když všechno utichne

Když poslední houkačka odjela a sanitky zamířily s pacienty do nemocnice, zůstali hasiči, aby dokončili nelehkou práci. Zametli vozovku, odstranili trosky a vrátili ulici Mostní její původní tvář – alespoň navenek. Ale pro svědky, zasahující složky i zraněné se nic nevrátí do původního stavu tak snadno.

Malé okamžiky, které rozhodují

Záchranáři, policisté i hasiči čelili nelehké situaci – nešlo jen o techniku nebo rychlost, ale i o empatii a odolnost. Právě tito lidé zaslouží respekt za to, jak profesionálně zvládají výzvy, které jiným mohou změnit život.

Co přesně se stalo v těch několika sekundách před nárazem, bude muset určit vyšetřování. Nehoda je dalším připomenutím, jak rychle se může život otočit vzhůru nohama. Obyčejná cesta autem, známá trasa, rutina… a přesto stačí zlomek vteřiny.

Vyšetřování pokračuje

Policie zatím o příčinách nehody mlčí. Šetření bude zahrnovat výslechy, analýzy záznamů z okolních kamer i odborné posudky. Hraje se o čas, ale i o pravdu. A pro rodiny zraněných, které teď čekají u nemocničních lůžek, je pravda to jediné, co může přinést alespoň malou útěchu.

Ostrava znovu na hraně

Událost připomíná, že silnice zůstávají jedním z nejnebezpečnějších míst veřejného prostoru. I když technika pokročila a bezpečnostní prvky se zlepšují, lidský faktor zůstává klíčový. Nepozornost, únava, spěch – každý z těchto elementů může být fatální.

Místo nehody se dnes už zdá klidné, ale v paměti zúčastněných zůstane navždy. Hasiči a záchranáři, kteří tam stáli v první linii, si nesou obraz rozbitých karoserií, krev na rukavicích i pláč dítěte.

A to je něco, co žádná zpráva nikdy plně nepředá.

Chcete znát víc o tom, jak se chovat v případě dopravní nehody? Jak pomoci a neublížit? Sledujte naše další články a vzdělávací materiály. Protože hrdinové nejsou jen ti v uniformách – můžete jimi být i vy. 

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: HZS Moravskoslezského kraje

 

Hasiči radí: Jak se zachovat při dopravní nehodě a nezpůsobit další škodu

Události na Mostní ulici v Ostravě připomněly, jak rychle může dojít k tragédii. Dopravní nehody přicházejí bez varování – a první minuty po srážce často rozhodují o životě a smrti. Hasiči proto přinášejí rady, jak může i laik na místě nehody pomoci, aniž by ohrozil sebe nebo ostatní.

1. Zastavte bezpečně a zapněte výstražná světla

Zachovejte chladnou hlavu. Pokud jste svědky nehody, zastavte vozidlo v bezpečné vzdálenosti, nejlépe za havarovaným autem, zapněte výstražná světla a oblečte si reflexní vestu.

2. Zabezpečte místo nehody

Před vstupem na vozovku se vždy rozhlédněte – dalším rizikem bývá projíždějící doprava. Postavte výstražný trojúhelník a pokuste se upozornit ostatní řidiče. Důležité je zabránit dalším kolizím.

3. Zhodnoťte situaci a volejte záchranné složky

Volejte tísňovou linku 112. Operátor potřebuje znát přesné místo, počet zraněných a základní popis situace. Mluvte klidně a srozumitelně – každá informace pomůže nasměrovat pomoc co nejrychleji.

4. Pomozte – ale s rozvahou

Nepokoušejte se vytahovat osoby z vozidel, pokud nehrozí bezprostřední nebezpečí (například požár). Špatná manipulace může zhoršit poranění, zejména u podezření na poranění páteře. Pokud je osoba při vědomí, mluvte s ní, udržujte ji v klidu a počkejte na příjezd záchranářů.

5. Nepodceňujte psychickou pomoc

Slova útěchy, dotek ruky nebo jen přítomnost – i to může zraněným pomoci překonat šok. Dítě, které bylo při nedávné ostravské nehodě zraněno, si pamatovalo právě klidný hlas jedné z prvních svědkyň, která s ním mluvila do příjezdu záchranky.

6. Chraňte své zdraví

Nikdy nevstupujte do zakouřeného vozu nebo k místu, kde unikají neznámé kapaliny. Hrozí nejen požár, ale i intoxikace. Mějte na paměti vlastní bezpečnost – pomáhat můžete jen tehdy, když nejste sami ohroženi.


Co dělat po odjezdu složek?

Pokud jste svědkem zásahu, věnujte čas i své psychice. Mnoho lidí zažívá po podobné události úzkost nebo noční můry. Mluvte o zážitku s blízkými, případně vyhledejte odbornou pomoc. Není to známka slabosti – je to součást uzdravení.


👉 Sledujte další díly našeho seriálu Hasiči radí, kde se dozvíte:

  • Jak správně použít hasicí přístroj

  • Co dělat při požáru v bytě

  • Jak zvládnout první pomoc při popáleninách nebo bezvědomí

Protože hrdinové nejsou jen ti, kdo nosí helmu – hrdiny se můžeme stát všichni, když víme, co dělat.



Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
 

REKLAMA
Sdílejte