Chodci často zapomínají na sanitky. Každé zdržení může rozhodovat o lidském životě
V letních měsících počet výjezdů zdravotnické záchranné služby výrazně roste. Záběry z palubních kamer ukazují, že někteří chodci nerespektují houkající sanitky a vstupují jim přímo do jízdní dráhy. Takové jednání ohrožuje všechny účastníky provozu a může prodloužit dojezdový čas k pacientovi.
28.07.2026 | Moravskoslezský kraj
Sanitky vyrážejí častěji než obvykle
Počet výjezdů Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje se v posledních týdnech pohybuje nad dlouhodobým průměrem.
Prázdniny, letní počasí i vyšší počet mimořádných událostí znamenají pro záchranáře větší pracovní vytížení. O to důležitější je, aby jejich vozidla mohla bezpečně a plynule projet k pacientům.
Problémem nejsou jen řidiči
Záchranáři upozorňují, že povinnost umožnit průjezd vozidlu s právem přednostní jízdy mají nejen řidiči automobilů, motocyklisté nebo cyklisté, ale také chodci.
Právě chodci však někdy nevěnují dostatečnou pozornost okolnímu provozu. Častou příčinou bývá používání mobilního telefonu nebo poslech hudby ve sluchátkách, kvůli kterým neslyší ani houkající sanitku.
Záběry z palubních kamer zachycují případy, kdy lidé vstoupí přímo do jízdní dráhy vozidla jedoucího se zapnutými výstražnými světly a zvukovým znamením.
Každá minuta může zachránit život
Podobné situace představují riziko nejen pro samotné chodce a zasahující posádky, ale také pro pacienty, kteří na pomoc čekají.
V některých případech může právě několik desítek sekund nebo minut rozhodnout o záchraně lidského života.
Moravskoslezští záchranáři proto žádají veřejnost, aby vždy respektovala vozidla jedoucí s výstražnými světelnými a zvukovými signály a umožnila jim co nejrychlejší průjezd.
Pokud uslyšíte nebo uvidíte přijíždějící sanitku s výstražnými světly a sirénou, nevstupujte do vozovky a rozhlédněte se, odkud přijíždí. Při chůzi po městě omezte používání mobilního telefonu a hlasitou hudbu ve sluchátkách. Vaše pozornost může pomoci zachránit život člověka, který právě čeká na neodkladnou zdravotní pomoc.
Autor článku: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj článku: PhDr. et Mgr. Lukáš Humpl - Tiskový mluvčí ZZS MSK
Autor fotografií: ZZS Moravskoslezského kraje
Galerie