Čtyři čtvrteční požáry v přírodě zaměstnaly hasiče na Bruntálsku

HZS Moravskoslezký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Čtyři čtvrteční požáry v přírodě zaměstnaly hasiče na Bruntálsku

Hned čtyřikrát během čtvrtku 4.4.2019 musely vyjíždět jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z Bruntálska (i s výpomocí z Opavska a Olomouckého kraje) k požárům v přírodě, z toho dvakrát hořel lesní porost, dvakrát odpad a klestí.

ViewImage-(14).jpg

pozar33.jpgNejvětší z nich hasiči likvidovali téměř šest hodin ve čtvrtek odpoledne a večer, a to v obtížně přístupném terénu na ploše 5 hektarů lesního porostu mezi obcemi Lomnice, Ryžoviště a Dětřichov nad Bystřicí. Hořela tam plocha po polomu, likvidaci kůrovce a malé vysázené stromky. Příčina vzniku požáru je v šetření, stejně jako stanovení celkové škody.

ViewImage-(12).jpg

Zasahovalo zde celkem 12 jednotek hasičů – 1 profesionální z HZS Moravskoslezského kraje (stanice Bruntál), 9 jednotek dobrovolných hasičů z Bruntálska - Lomnice, Bruntál, Krnov, Světlá Hora, Horní Město, Břidličná, Dolní Moravice, Dvorce a Horní Benešov, z okresu Opava přijeli na pomoc hasiči z Budišova nad Budišovkou a z Olomouckého kraje hasiči z obce Huzová.

ViewImage-(25).jpg

pozar33.jpgUž během čtvrtečního dopoledne (po 10. hodině) zasahovali hasiči ve Městě Albrechticích u požáru odpadu s nebezpečím rozšíření na uskladněné dřevo, nakonec s minimální škodou. Zasahovaly zde 4 jednotky hasičů – 1x profesionální ze stanice HZS Moravskoslezského kraje Krnov a 3 jednotky dobrovolných hasičů - Město Albrechtice, Jindřichov a Slezské Rudoltice.

ViewImage-(28).jpg

pozar33.jpgO hodinu později (po 11. hodině) hořel v Rýmařově odpad a klestí. Oheň likvidovalo 5 jednotek hasičů – 2 ze stanic HZS Moravskoslezského kraje Bruntál a Rýmařov a 3 jednotky dobrovolných hasičů – Rýmařov, Horní Město a Břidličná. Škoda minimální.

ViewImage-(13).jpg

pozar33.jpgA půl hodiny po poledni museli hasiči vyjet k požáru trávy a smrkového lesa do Jamartic. Škoda zatím nebyla nevyčíslena. Společně s jednotkou HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Bruntál zde zasahovaly 3 jednotky dobrovolných hasičů  - Dolní Moravice, Rýmařov a Horní Město.

ViewImage-(22).jpg  ViewImage-(15).jpg  ViewImage-(35).jpg

I když příčiny vzniku požárů nejsou u všech událostí známy, můžeme obecně říci, že osoby, které se zde pohybovaly, se chovaly neopatrně a nepočítaly s rizikovými skutečnostmi - suchým počasím a silným větrem.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje