Exploze baterií v rodinném domě

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

30.08.2023 | Lhotka/ Moravskoslezský kraj
Exploze baterií v rodinném domě

Po explozi dvou baterií v rodinném domě ve Lhotce na Frýdecko-Místecku použili hasiči, v úterý 29.8.2023, speciální hasicí zařízení COBRA.

Operační středisko hasičů obdrželo informaci o požáru, v úterý 29.8.2023 v 16:10 hod. Na místo události vyslalo profesionální jednotku hasičů ze stanice ve Frýdku-Místku, společně s ní i tři dobrovolné jednotky z Frýdlantu nad Ostravicí, Kozlovic a Lhotky. Velitel zásahu rozhodl o nutnosti potřeby speciálního hasicího zařízení COBRA a na místo události vyjela také profesionální jednotka ze stanice Slezská Ostrava.

Hasiči, po příjezdu na místo události, viděli pouze silně zakouřenou technickou místnost, sloužící zároveň jako bateriovna pro fotovoltaickou elektrárnu. Hasiči průzkumem zjistili, že došlo k explozi jedné z baterií, přičemž stav zbývajících pěti, monitorovali pomocí termokamery. Z důvodu neustále se zvyšující teploty baterií, začali hasiči s jejich ochlazováním. Nejprve za pomocí sněhového hasicího přístroje, poté za pomocí vodního proudu. Během procesu ochlazování došlo k explozi dalšího článku baterie a následnému plamennému hoření. To hasiči okamžitě uhasili.

Jan Kozák na twitru sdělil: Požár baterií k fotovoltaické elektrárně v rodinném domě. V jednom z dřívějších tweetů jsem zmiňoval, že bych na akumulátory použil Cobru - zařízení pro hašení a řezání vodním paprskem. Povolal jsem ji na místo a fungovala - do akumulátorů jsme se prořezali a zaplavili je vodou.

Vzhledem k nedostatečné účinnosti ochlazování, rozhodl velitel zásahu o nasazení speciálního řezacího zařízení COBRA. Pomocí tohoto zařízeni, hasiči nejprve články s vysokou teplotou prořezali, poté zalili vodou a následně vyvezli ven z objektu. Vyvezenou sestavu baterií hasiči dále ještě rozložili a ponořili do předem připravené vodní lázně. Káď pro tuto vodní lázeň zajistil majitel objektu.

Příčina vzniku exploze baterií, při které došlo ke zranění jednoho z obyvatel domu, je v šetření. Předběžná škoda byla vyčíslena na 900 tis. korun.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje