Hasiči shazovali sníh a led ze střechy slezskoostravské radnice

HZS Moravskoslezký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Hasiči shazovali sníh a led ze střechy slezskoostravské radnice
Profesionální hasiči ze stanice Ostrava-Fifejdy (HZS MSK) shazovali v úterý 29.1.2019 dopoledne nebezpečný sníh a led se střechy slezskoostravské radnice, kde hrozilo zranění kolemjdoucích. Z Fifejd musel proto vyjet výsuvný automobilový žebřík AŽ 30 Camiva.

ViewImage-(9).jpg

Slezskoostravská radnice je jednou z mála dochovaných budov původní zástavby na pravém břehu řeky Ostravice. Během hasičského zásahu byla krátce uzavřena Keltičkova ulice. Kronikářka městského obvodu Slezská Ostrava je již připravena zanést tuto událost do místní kroniky (i s fotografiemi kolegy Tomáše Lacha…).

ViewImage-(10).jpg

Moravskoslezští hasiči vyjeli v posledních dnech shazovat sníh a led se střech „veřejných“ objektů hned několikrát. Naposledy v pondělí 28.1.2019 ze střechy Základní školy v Bukovci (okres Frýdek-Místek). Místní dobrovolní hasiči si sem na pomoc přivolali automobilový žebřík AŽ 30 MB Metz ze stanice HZS MSK v Třinci i s osádkou.

ViewImage-(11).jpg

Služeb především dobrovolných hasičů při odklízení sněhu a ledu ze střech na veřejných budovách využívají letos v lednu často starostové měst i menších obcí prakticky ve všech okresech Moravskoslezského kraje.

ViewImage-(12).jpg

Vzhledem k nové sněhové nadílce vydal Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) na svém webuwww.hzsmsk.cz na začátku ledna 2019 aktuální seznam firem (s jejich adresou, telefonními a e-mailovými kontakty), které jsou ochotny odstraňovat sníh, led a nebezpečné ledové rampouchy) se střech objektů za úplatu. Hasiči totiž opět vyjíždějí jen tam, kde hrozí bezprostřední nebezpečí, v ostatních případech odkazují žadatele o pomoc na komerční služby.

ViewImage-(13).jpg

V tuto chvíli je v tradičním seznamu, děleném podle okresů, celkem 87 firem. Seznam, otevřený pro všechny subjekty (nahlášení je jednoduché, postup je dole pod firmami), je k dispozici na webu HZS MSK po celé zimní období s pravidelnými aktualizacemi. Odkaz je hlavní stránce v hnědavém obdélníku vpravo dole s názvem „SHAZOVÁNÍ SNĚHU“.

ViewImage-(14).jpg

V první řadě je potřeba zdůraznit, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů se střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu, nebo v soukromých rukách. Již ve stavební dokumentaci je uvedeno a schváleno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet.

Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů. Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, zpravidla odkazujeme na komerční služby.

Lepší možnost pomoci s větší dávkou sněhu a ledu na střechách mívají dobrovolní a podnikoví hasiči, kteří se mohou s vedením jednotlivých obcí dohodnout na odstranění sněhu a ledu ze střech objektů v jejich správě.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje